Zamknij

Atak na lotnisko w Winnicy. Służby wydobyły już spod gruzów 9 ciał

07.03.2022 11:08

Pod gruzami na terenie ostrzelanego rakietami lotniska w Winnicy do godz. 7:00 w poniedziałek odnaleziono 15 osób – tylko 6 z nich była żywa. Akcja ratunkowa trwa.

akcja ratunkowa na lotnisku w Winnicy
fot. Головне управління ДСНС України у Вінницькій області

Wojna w Ukrainie toczona jest w miastach oraz w terenach mieszczących ważną infrastrukturę. Do takiej należą lotniska, które służyć mogą do przerzucania dostaw dla ukraińskiego wojska.

Rosjanie zaatakowali z tego powodu lotnisko w Winnicy, w środkowej części Ukrainy. Rakiety spadły na pas startowy oraz budynki administracyjne. W akcji ratunkowej spod gruzów wydobyto 6 ocalałych oraz 9 ciał, należących zarówno do żołnierzy, jak i do cywilów.

Lotnisko w Winnicy ostrzelane. Spod gruzów wydobyto już 9 ciał

Lotnisko w Winnicy zostało zniszczone ośmioma rakietami wystrzelonymi z Morza Czarnego, w wyniku czego wybuchł pożar w magazynach i zniszczeniu uległ budynek administracyjny lotniska.

Ukraińskie służby ds. nadzwyczajnych poinformowały, że w działaniach związanych z usuwaniem skutków ataku brało udział 143 żołnierzy sił specjalnych i 23 jednostki sprzętu specjalnego, w tym 30 kadetów Lwowskiej Średniej Zawodowej Szkoły Obrony Cywilnej Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Służby Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy.

- Nadal trwają poszukiwania ludzi pod gruzami na terenie lotniska (…). Według stanu z godz. 7 w poniedziałek spod gruzów na terenie lotniska Winnica wydostano 15 osób, w tym dziewięć martwych (pięciu cywilów, czterech wojskowych) – czytamy w komunikacie zamieszczonym na Facebooku wraz z nagraniem z akcji ratunkowej.

Trwa wojna w Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

RadioZET.pl/PAP/Головне управління ДСНС України у Вінницькій області

Wojna w Ukrainie na żywo: