Zamknij

Atak nożownika w centrum Londynu. W tle przygotowania do pogrzebu Elżbiety II

16.09.2022 10:58

Dwóch policjantów trafiło do szpitala po tym, jak w piątek wcześnie rano zostali dźgnięci nożem w pobliżu Leicester Square w centrum Londynu - poinformowała londyńska policja metropolitalna. W stolicy Wielkiej Brytanii trwają przygotowania do pogrzebu Elżbiety II.

atak nożownika
fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Jak wyjaśniono, podczas zdarzenia, do którego doszło ok. godz. 6, użyto paralizatora. Sprawca ataku został aresztowany pod zarzutem spowodowania ciężkiego uszkodzenia ciała i napaści na funkcjonariusza publicznego. Został zabrany do szpitala. 

Atak nożownika w Londynie. Ranni policjanci

Jak podała stacja BBC News, uważa się, że zdarzenie nie ma podłoża terrorystycznego. W Londynie obowiązują wzmocnione środki bezpieczeństwa w związku z zaplanowanym na poniedziałek pogrzebem królowej Elżbiety II, na który przyjechać ma ok. 100 przywódców państw.

Głos ws. incydentu zabrał burmistrz Londynu Sadiq Khan. - Ten atak na funkcjonariuszy policji w Soho jest przerażający. Ci dzielni oficerowie wykonywali swój obowiązek i pomagali społeczeństwu w tym doniosłym dla naszego kraju czasie - stwierdził. - Moje myśli i modlitwy są z nimi, ich bliskimi i kolegami z policji po tym haniebnym ataku. Powiedział także BBC, że „żaden oficer nie jest w stanie zagrożenia życia”.

Przypomnijmy, w Londynie trwają uroczystości związane ze śmiercią Elżbiety II. Przez cały dzień trwa oddawanie hołdu zmarłej monarchini przez przechodzących koło trumny z jej ciałem ludzi. O północy kolejka osób oczekujących na wejście do Westminster Hall liczyła 7,5 km, zaś przybliżony czas oczekiwania wynosił 9 godzin.

O godz. 20.30 Karol III oraz jego młodsze rodzeństwo - księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward - wezmą udział w krótkim czuwaniu przy trumnie z ciałem Elżbiety II, która została wystawiona w Pałacu Westminsterskim w Londynie.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP/BBC