Zamknij

Atak rakietowy na Kijów w czasie przemówienia Dudy. Ogłoszono alarm przeciwlotniczy

22.05.2022 13:47
Andrzej Duda w Kijowie
fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Kijów, gdy Andrzej Duda wygłaszał orędzie przed ukraińskim parlamentem. Informacje o ostrzale przekazał na Twitterze Roman Hryszczuk, członek Rady Najwyższej Ukrainy.

W czasie przemówień prezydentów Polski i Ukrainy, Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego, w ukraińskim parlamencie w niedzielę wojsko rosyjskie wystrzeliło pociski w stronę Kijowa. "Deputowani są teraz w schronie. Alarm przeciwlotniczy" – napisał Roman Hryszczuk.

Andrzej Duda w Kijowie. Spotkał się z prezydentem Zełenskim

Andrzej Duda jest pierwszym przywódcą obcego państwa, który od początku wojny w Ukrainie przemawiał w ukraińskim parlamencie. Prezydent RP został powitany przez deputowanych oklaskami. – Pojawiły się niepokojące głosy, mówiące, że Ukraina powinna poddać się żądaniom Putina. Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości – powiedział Duda. – Społeczność międzynarodowa musi domagać się całkowitego wycofania Rosji z terytorium Ukrainy – dodał.

Podkreślił, że Polska jest zdecydowanym zwolennikiem surowych sankcji wobec Rosji i zdecydowanie popiera członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. – Nie spocznę, dopóki Ukraina nie zostanie członkiem Unii Europejskiej – zapowiedział polski prezydent.

– Biorąc pod uwagę przyjazne stosunki między Warszawą a Kijowem, co szczególnie widoczne w kontekście toczącej się wojny Rosji z Ukrainą, czas na podpisanie nowego dobrosąsiedzkiego porozumienia między Ukrainą a Polską – ogłosił prezydent. Jak pisze Ukrinform, według Dudy rosyjska agresja pokazała, że sieć połączeń drogowych, kolejowych i infrastrukturalnych między Ukrainą a Polską jest niewystarczająca i trzeba to nadrobić.

– Granica polsko-ukraińska powinna łączyć, a nie dzielić" – mówił Duda i podkreślił, że przejawem dobrych stosunków polsko-ukraińskich będzie szybkie połączenie kolejowe między Kijowem a Warszawą.

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

RadioZET.pl

C