Atak rosyjskich hakerów. Chcą zdobyć dane osobowe obywateli, wysyłają wirusy

14.04.2022 13:48

Rosyjscy hakerzy masowo rozpowszechniają w Ukrainie domniemane rejestry osób wyznaczonych do mobilizacji wojskowej. Dokumenty te zawierają złośliwe oprogramowanie przechwytujące dane osobowe - ostrzegła w czwartek na Telegramie Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji.

atak rosyjskich hakerow
fot. Shutterstock

Rosyjscy hakerzy próbują zdobyć dane osobowe obywateli Ukrainy - informuje Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji. Służby specjalne Kremla mają posługiwać się w tym celu dokumentami o nazwie "Rejestr mobilizacyjny", zapisanymi w formacie XLS.

Otwarcie pliku na komputerze użytkownika prowadzi do zainstalowania tam złośliwego oprogramowania IcedID, znanego też jako BankBot i wykorzystywanego do wykradania danych osobowych.

Atak rosyjskich hakerów. Chcą zdobyć dane osobowe, wysyłają wirusy

"Rosyjscy hakerzy atakują Ukraińców, posługując się gorącymi tematami wojny i mobilizacji" - przekazano w komunikacie rządowej agencji. 

We wtorek ukraiński zespół ekspercki Computer Emergency Response Team (CERT) poinformował, że 8 kwietnia udaremniono rosyjski cyberatak na sieć energetyczną Ukrainy. Operacja była realizowana przez grupę Sandworm, powiązaną z wywiadem wojskowym Rosji.

RadioZET.pl/ PAP/ Telegram

Wojna w Ukrainie na żywo. Najnowsze informacje