Zamknij

Atak w Londynie. ''Londyńczycy nigdy nie dadzą się zastraszyć terrorystom''

Redakcja
22.03.2017 19:00
londyn
fot. PAP/EPA

Co najmniej osób nie żyje, a 400 zostało rannych w ataku, do którego doszło w środę koło gmachu parlamentu w centrum Londynu - podała londyńska policja, która prowadzi w tej sprawie śledztwo. Podłożem zamachu miał być terroryzm międzynarodowy. Policja poinformowała, że wśród ofiar śmiertelnych jest jeden funkcjonariusz oraz napastnik. Według doniesień brytyjskich mediów, doszło do co najmniej dwóch incydentów: na Moście Westminsterskim prowadzącym przez Tamizę do parlamentu oraz w pobliżu jednej z bram gmachu.

23:32

- Nie będę komentował tożsamości sprawcy, wiemy na pewno, że inspirował się terroryzmem międzynarodowym - mówi Mark Rowley przedstawiciel Scotland Yard. Domniemany napastnik został zastrzelony przez policjanta. Około 40 osób jest rannych, kilka pozostaje stanie ciężkim. 

22:48

Brytyjska premier Theresa May określiła środowy atak terrorystyczny jako "chory i zdeprawowany", podkreślając, że "jakakolwiek próba pokonania wartości, które reprezentuje nasz parlament, musi się skończyć niepowodzeniem".

21:54

- Nasze miasto jest jednym z najbezpieczniejszych na świecie. Razem stajemy na przeciw tym, którzy chcą nas skrzywdzić i zniszczyć nasz sposób życia. Londyńczycy nigdy nie będą zastraszeni przez terroryzm - mówi burmistrz Londynu Sadiq Khan

21:44

Brytyjskie media donoszą, że parlamentarzysta i podsekretarz stanu w Foreign Office, Tobias Ellwood ratował życie jednej z ofiar ataku w Londynie. Polityk reanimował rannego policjanta. Zdjęcia wiceministra z zakrwawionymi dłońmi szybko stało się słynne wśród internautów.

21:36
21:25

W reakcji na ataki w pobliżu parlamentu w Londynie, w których zginęły co najmniej trzy osoby, a 20 zostało rannych, rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zaapelowała o zbiorowe przeciwstawienie się terroryzmowi i złożyła kondolencje bliskim ofiar.

- Składamy kondolencje i zapewniamy o współczuciu dla wszystkich rodzin ofiar śmiertelnych. Nie popieramy i nie będziemy nigdy popierać terroryzmu. Uważamy, że jest to zło, któremu koniecznie trzeba zbiorowo się przeciwstawić - powiedziała na antenie telewizji Rosija 24.

21:19
21:09

Media brytyjskie wycofują się z wcześniej opublikowanej wiadomości na temat pochodzenia i tożsamości zamachowca.

21:07

Brytyjska premier Theresa May jest "myślami z zabitymi i rannymi w przerażającym ataku, a także z ich rodzinami" - poinformowały w środę wieczorem służby prasowe Downing Street. Szefowa rządu przewodniczy posiedzeniu sztabu antykryzysowego COBRA.

20:41

Kondolencje dla rodzin ofiar ataku w Londynie złożył na Twitterze Andrzej Duda.

20:28
20:10

Premier Theresa May prawdopodobnie wygłosi w czwartek w Izbie Gmin krótkie oświadczenie dotyczące ataku, przekazując posłom podstawowe informacje uzyskane w toku śledztwa i oddając hołd zabitemu w ataku policjantowi, a także pozostałym ofiarom.

19:43

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wyraził solidarność z ofiarami ataku w Londynie, zapewniając przy tym, że Europa wspiera Wielką Brytanię w walce z terroryzmem i gotowa jest nieść jej pomoc.

"Moje myśli są z ofiarami ataku w Westminsterze. Europa stoi przy Wielkiej Brytanii przeciwko terroryzmowi i jest gotowa do pomocy" - napisał na Twitterze Tusk.

19:33

Po zajściach w Londynie prezydent USA Donald Trump zatelefonował do brytyjskiej premier Theresy May i zapewnił ją o swym pełnym poparciu. Rzecznik Białego Domu Sean Spicer powiedział, że prezydent jest informowany na bieżąco o sytuacji w brytyjskiej stolicy.

19:07

Był tylko jeden zamachowiec - taki komunikat podała brytyjska policja.

19:03

Brytyjska policja: Nie żyją cztery osoby, w tym jeden funkcjonariusz.

19:01

Ta mapa pokazuje trasę pokonaną przez podejrzanego w kierunku brytyjskiego parlamentu:

18:59
18:58

Wśród zabitych w środowym ataku w pobliżu gmachu parlamentu w Londynie jest funkcjonariusz policji, którego napastnik zaatakował nożem - podał portal BBC, cytując parlamentarzystę, który usiłował ratować ofiarę. Policjant zmarł na miejscu zdarzenia.

Telewizja Sky News informowała o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych ataku. Według agencji Press Association jedną z ofiar była kobieta.

18:57

Według dziennikarza BBC, który powołuje się na doniesienia świadków ataku w Londynie, w zdarzeniu mogło brać udział dwóch napastników. Naoczni świadkowie mówili o "białym, łysym mężczyźnie" oraz "czarnoskórym mężczyźnie z kozią bródką".

18:40

Spotkanie brytyjskiej premier Theresy May z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim w Londynie być może odbędzie się w czwartek. Lider PiS zostaje w Londynie - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

18:26

Odwołano spotkanie brytyjskiej premier Theresy May z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim w Londynie - Downing Street.

18:24
18:06

Brytyjska premier Theresa May w związku z atakiem w Londynie zwołała w środę posiedzenie sztabu antykryzysowego COBRA (Cabinet Office Briefing Rooms) - podała agencja Reutera, powołując się telewizję Sky News.

17:56

Miejsce ataku w Londynie:

17:48

Świadkowie opisują napastnika, który rzucił się w środę na funkcjonariusza pilnującego gmachu parlamentu w centrum Londynu, a następnie został postrzelony przez policję, jako mężczyznę o wyglądzie azjatyckim w wieku 40 paru lat - podają brytyjskie media.

Według świadków napastnik miał przy sobie nóż z ponad 20-centymetrowym ostrzem.

17:46

Co najmniej dwie osoby zginęły w ataku w Londynie - podaje telewizja SkyNews

17:43

W reakcji na wydarzenia w pobliżu parlamentu zwiększono środki bezpieczeństwa w Pałacu Buckingham, czyli londyńskiej rezydencji królowej Elżbiety II - podała BBC. Nie ujawniono, jakie dodatkowe środki wprowadzono.

Policja powiadomiła, że incydent, w którym zginęła co najmniej jedna osoba, a nieznana liczba została ranna, jest traktowany wstępnie jako atak terrorystyczny.

17:38

Adrianna Ciejka z Radia ZET była świadkiem ataku w Londynie, blisko brytyjskiego parlamentu. Jej wstrząsająca relacja już niedługo na radiozet.pl

17:32

Moment zatrzymania zamachowca:

17:20

Jedna kobieta zmarła w wyniku wydarzeń w pobliżu gmachu parlamentu w centrum Londynu - poinformowała agencja Press Association, która powołuje się na źródła medyczne.

17:20

Brytyjski parlament poinformował na Twitterze, że w wyniku wydarzeń w Londynie gmach parlamentu zostanie ewakuowany. Ewakuację rozpoczęto od galerii dla publiczności w Izbie Gmin, która zawiesiła obrady.

Posłowie mają być ewakuowani jako ostatni; będą opuszczać gmach w grupach po 20 osób.

17:11
16:53

Londyńska policja w pobliżu gmachu brytyjskiego parlamentu w centrum Londynu znalazła podejrzany pojazd - podaje agencja Reutera, powołując się na telewizję BBC. Trwa ewakuacja okolic parlamentu.

16:40

Najnowsze zdjęcia z Londynu:

16:36

Radosław Sikorski w CNN: byłem w taxi koło Westminsteru. Słyszałem huk uderzenia auta i 5 ludzi leżących na ulicy - informuje na Twitterze Bartosz Węglarczyk.

16:35
16:35

Źródła prasowe: Więcej niż jeden atak jednocześnie w sąsiedztwie Parlamentu Brytyjskiego

16:24

O 16:30 w Londynie miało dojść do spotkania Jarosława Kaczyńskiego z Theresa May. Rzecznicy premier poinformowali, że do spotkania dojdzie o późniejszej porze lub zostanie odwołane.

16:18
16:14

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May jest bezpieczna po zamachu w parlamencie - powiedział rzecznik brytyjskiej szefowej rządu.

16:10

Londyńska policja poinformowała, że została wezwana na Most Weatminsterski sąsiadujący z gmachem parlamentu w centrum Londynu z powodu incydentu z użyciem broni palnej. Na miejsce skierowano oddziały policji.
Na wniosek policji, zamknięto pobliską stację metra Westminster.

16:05
16:03

Według korespondenta TVN24 w Londynie, Izba Gmin nie została ewakuowana. Posłowie i Lordowie są bezpieczni w środku.

16:02

Co najmniej dwie osoby zostały postrzelone w środę przed gmachem parlamentu w centrum Londynu. Jedną z tych osób jest funkcjonariusz policji - podał "Independent" na stronach internetowych.

Wcześniej informowano o co najmniej dwóch odgłosach przypominających wybuchy w pobliżu parlamentu.

RadioZET.pl/PAP/Reuters/DG