Zamknij

Atak w Londynie. Znamy tożsamość zamachowca

Redakcja
23.03.2017 17:20
zabójca
fot. screen/twitter

Mężczyzna, który zamordował trzy osoby, zanim został postrzelony przez brytyjską policję w trakcie wczorajszego ataku terrorystycznego w Londynie. Terrorysta, który przybrał imię Khalid Masood urodził się w Anglii jako Adrian Russell. Dane osobowe zmienił w wyniku radykalizacji

Służby brytyjskie potwierdziły, że zamachowiec był rdzennym Brytyjczykiem i najprawdopodobniej  islamskim ekstremistą. 52-letni Masood wielokrotnie miał starcia z policją. Był wcześniej karany za napady, posiadanie nielegalnej broni ciężkiego kalibru oraz zakłócanie porządku publicznego. 

Scotland Yard zaprzeczył, aby mężczyzna kiedykolwiek wcześniej był skazywany za przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Na czwartkowej konferencji premier Wielkiej Brytanii Theresa May, opisując terrorystę, powiedziała: - Mogę potwierdzić, że mężczyzna był urodzony w Wielkiej Brytanii i że kilka lat temu był badany przez MI5 w związku z obawami o gwałtowny ekstremizm. Był postacią peryferyjną.

Zobacz także

Masood nie był przedmiotem bieżących dochodzeń brytyjskich służb, które nie posiadały jakiejkolwiek wiedzy na temat jego zamiaru przeprowadzenia zamachu terrorystycznego. Po raz pierwszy był skazywany z listopadzie 1983 roku. Ostatni raz w grudniu 2003 roku za posiadanie noża.

Powiązania Khalida Masooda z organizacjami terrorystycznymi są teraz badane przed śledczych.

Zdarzenia z Londynu

W środę ok. godz. 14.40 (15.40 w Polsce) napastnik wjechał samochodem w grupę ludzi na Moście Westminsterskim, a następnie próbował dostać się na teren brytyjskiego parlamentu, raniąc śmiertelnie nożem jednego z policjantów strzegących bramy wjazdowej. Wkrótce potem sprawca został zastrzelony przez interweniujące służby bezpieczeństwa.

RadioZET.pl/MetroUK/PAP/DG