Zamknij

W płonącej Australii zginęło pół miliarda zwierząt. Pomoc płynie z całego świata

05.01.2020 23:06
Koala Hospital Port Macquarie
fot. Koala Hospital Port Macquarie

Australia płonie od września. Pożary są tak potężne, że widać je na zdjęciach satelitarnych z kosmosu, niszczycielski ogień strawił już miliony hektarów, zabił 25 osób i ponad pół miliarda zwierząt. W obliczu tragedii solidaryzują się ludzie z całego świata. Pomóc może każdy.

Pożary w Australii uznawane są za jedne z najpoważniejszych w historii kraju. Spłonął już teren większy od terytorium Belgii. Łącznie zginęło 25 osób, a około 30 kolejnych uznaje się za zaginione. Władze apelują o ewakuację.

Ogień rozprzestrzenia się zbyt szybko. Co więcej, niebezpiecznie wysokie temperatury (w sobotę w Penrith niedaleko Sydney zanotowano 48,9 st. Celsjusza), jakie wyzwoliły pożary, przyczyniły się do powstania obszarów, gdzie panuje swoisty mikroklimat charakteryzujący się burzami bez opadów i ogniowymi tornadami. Wiatr powoduje z kolei, że pożary ogarniają coraz większe tereny. Strażacy z Nowej Południowej Walii mówią, że ogień przemieszcza się "przerażająco szybko", a żar niesiony przez wiatr może wywołać nowe pożary lub powiększyć istniejące.

W sieci udostępniane są kolejne apokaliptyczne obrazy ukazujące skalę katastrofy i cierpienie ginących w męczarniach zwierząt. Cytowani przez australijskie media eksperci szacują, że w pożarach mogło zginąć już ponad pół miliarda stworzeń. Według niektórych mediów – nawet miliard.

Mówi się, że żywioł zabił jedną trzecią populacji koali. Jej odbudowanie może zająć lata. Teraz zwierzęta zagrożone są wyginięciem. Niektóre koale giną w płomieniach, inne duszą się gęstym dymem, kolejne zabijane są przez skrajnie wysoką temperaturę. Podobnie jest z kangurami, wombatami czy ptakami.

Zobacz także

Pożary w Australii. Jak możesz pomóc?

Wolontariusze próbują ratować zwierzęta, ale do wielu z nich nie udaje się zdążyć z pomocą, a te, które trafiają do weterynarzy, są często usypiane. Niektóre zwierzęta są tak poparzone, że nie ma już dla nich ratunku. Dlatego liczy się każda pomoc. A pomóc mogą nie tylko ci, którzy są na miejscu. W sieci trwają zbiórki m.in. na rzecz walczących z szalejącym ogniem strażaków i szpitali walczących o życie zwierząt.

  • Zbiórki na rzecz strażaków i ochotników

Jedna ze zbiórek została uruchomiona 3 stycznia przez australijską pisarkę i słynną komediantkę Celeste Barber. "Proszę, pomóż jak tylko możesz. To jest przerażające" – napisała na Facebooku. Jej apel nie pozostał bez odzewu. W ciągu dwóch dni zebrała 20 milionów dolarów australijskich. A zbiórka trwa. Datki można przekazywać, klikając w ten link. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz Straży Pożarnej Nowej Południowej Walii, a także Funduszu Darów dla Straży Granicznej.

  • Zbiórki na rzecz zwierząt i szpitali walczących o ich życie

Jedną z największych zbiórek w historii Australii okazała się ta na rzecz szpitala dla koali w Port Macquarie w ogarniętym ogniem stanie Nowa Południowa Walia. Początkowo celem było zebranie 25 tysięcy dolarów australijskich na budowę stacji z wodą dla zwierząt.

75354946_10157796939279662_5581546112684130304_n
fot. Koala Hospital Port Macquarie

Reakcja na zbiórkę – jak mówią pracownicy szpitala – była przytłaczająca. Pozwoliła na rozszerzenie programu pomocy dzikim zwierzętom, zapewniła środki na rehabilitacje czy badania. O szczegółach programu i celach, na które przeznaczane są pieniądze ze zbiórki, szpital informuje na bieżąco na swojej stronie internetowej i na Facebooku Koala Hospital Port Macquarie. Pomoc płynie z całego świata. Do tej pory zebrano już ponad 3,5 mln dolarów australijskich. Datki przekazały dziesiątki tysięcy osób z ponad 90 krajów świata. Pomóc można za pośrednictwem serwisu gofundme.com.

Inne zbiórki na pomoc dzikim zwierzętom prowadzą takie organizacje jak WIRES, Australian Koala Foundation i WWF

Datki na wsparcie akcji gaśniczych i na pomoc zwierzętom przekazują też liczne gwiazdy, m.in. Pink, Nicole Kidman, Leonardo diCaprio czy Selena Gomez.

Zobacz także

RadioZET.pl/BBC/gofound.me/CBS