Zamknij

REKORDOWE upały w Australii. Temperatury sięgają blisko 50 stopni!

Redakcja
25.01.2019 15:32
REKORDOWE upały w Australii. Temperatury sięgają blisko 50 stopni!

Pożary lasów na południowym wschodzie, a w Melbourne przerwy w dostawach prądu. To skutki rekordowych upałów w Australii. Temperatury sięgają tam nawet 46 stopni Celsjusza. Synoptycy mówią o „niemal bezprecedensowej” sytuacji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W centrum Melbourne, drugim co do wielkości mieście Australii, w piątek wczesnym popołudniem słupek rtęci doszedł do 42,8 stopnia Celsjusza. Na obrzeżach miasta termometry wskazywały  46 stopni.

Z powodu ryzyka przeciążenia sieci energetycznej trzeba było wprowadzić dwugodzinne, rotacyjne wyłączenia prądu. Objęły łącznie 60 tys. gospodarstw. Dopiero późnym popołudniem działanie sieci przywrócono do normy.

Dxv_s31XgAAGOIF
fot. Twitter/@biedexcom

Zobacz także

Dla widzów tenisowego turnieju Australian Open przygotowano kurtyny wodne. Dzień wcześniej z powodu bardzo wysokich temperatur podczas półfinałowego meczu kobiet, nad kortem głównym organizatorzy zamknęli dach.

Ale Melbourne nie jest rekordowe. W Adelaide, ok. 650 km na zachód stolicy stanu Wiktoria odnotowano 46,6 stopnia Celsjusza.

Jeszcze goręcej było niewielkiej miejscowości Swan Hill na południowym wschodzie Australii. Termometry wskazały tam w piątek aż 47,5 stopnia Celsjusza!

To właśnie w tej części kontynentu szaleją pożary lasów. Nawet nocą temperatury sięgają tam 30 stopni Celsjusza. W znanym z produkcji wina mieście Rutherglen odnotowano rekordowe minimum dobowe w nocy, czyli 29,3 stopnia C.

mid-epa07311946
fot. PAP/EPA

Zobacz także

- Fale upałów, jakich doświadczamy od początku lata, są niemal bezprecedensowe. Męczące dni z temperaturami powyżej 40 stopni, po nich ciepłe noce. Nic dziwnego, że mieszkańcy tej części świata są zdesperowani – komentuje meteorolog Kevin Parkin.

Według australijskich służb meteorologicznych, jeśli dotychczasowe temperatury się utrzymają, obecny miesiąc może stać się najgorętszym styczniem w historii pomiarów.

RadioZET.pl/PAP/JŚ