Zamknij

Australia zamyka się na imigrantów. Zmiana programu wizowego

Redakcja
18.04.2017 19:04
Australia zamyka się na imigrantów. Zmiana programu wizowego
fot. pexels.com

Szykują się utrudnienia dla obcokrajowców planujących znalezienie pracy w Australii. Premier Malcolm Turnbull zapowiada zmianę programu wizowego, dzięki któremu wykwalifikowani pracownicy znający język angielski, mogą znaleźć zatrudnienie na okres czterech lat.

- Jesteśmy krajem imigrantów, ale australijscy pracownicy muszą mieć pierwszeństwo przed imigrantami – mówił premier Australii. Teraz cudzoziemcy będą mieć większe trudności w znalezieniu pracy w tym kraju.

Według nowego programu wizowego zmieni się liczba obszarów pracy z 651 na 435 i wzrosną i tak już wysokie opłaty za zgłoszenie się do programu. Zgodnie ze zmianami, które zapowiada premier Turnbull, rząd będzie wspierał jedynie te obszary, gdzie występuje „krytyczny niedobór pracowników”.

W znalezieniu pracy pierwszeństwo będą mieli Australijczycy. Dopiero, gdy na dane stanowisko nie będzie chętnego do pracy Australijczyka, pracodawca będzie mógł zatrudnić osobę zza granicy. Obowiązujący obecnie program wizowy „457” zastąpiony zostanie dwiema wizami czasowymi, jedną na dwa lata, a drugą na cztery lata.

Co czwarta zagraniczna aplikacja o pracę w Australii pochodzi z Indii. Na drugim miejscu są Brytyjczycy (20 proc.) i Chińczycy (6 proc.).

RadioZET.pl/Forsal.pl/strz