Zamknij

W Australii spadł wyjątkowo duży grad. Niektóre bryły miały rozmiar grejpfrutów

20.10.2021 23:45
Australia
fot. Shutterstock/samyj_412/Instagram (screen)

Rekordowo duży grad, gdzieniegdzie wielkości grejpfrutów, spadł w tym tygodniu na zachodnie wybrzeże Australii - przekazało w środę australijskie biuro meteorologii (BOM). Burza z piorunami w okolicy miasta Mackay, około 950 km na północ od Brisbane, przyniosła grad o średnicy nawet 16 cm.

Australia, a konkretnie jej zachodnie wybrzeże, zmagało się w tym tygodniu z opadami gradu. I to wyjątkowego, bo o rozmiarach przypominających grejpfruta. Jak poinformowało BOM, tego typu opady gradu są bardzo rzadkie i pojawiają się jedynie w wyjątkowych warunkach atmosferycznych. 

Australia. Grad wielkości grejpfrutów spadł na zachodnie wybrzeże kraju

"W środkowym Queensland nastąpiło przemieszanie się bardzo zimnego i suchego powietrza z ciepłym i wilgotnym. Gdy burze z piorunami rozpętały się na dobre, pogoda stała się bardzo niestabilna, pozwalając kulom gradu się powiększać" - podało biuro meteorologiczne.

Australia
fot. Instagram/samyj_412 (screen)

Alert ostrzegający przed burzami z piorunami w częściach tego stanu wciąż obowiązuje. Burze mają się rozszerzyć na wschodnią część Queensland - dodano.

W ostatnich kilku dniach w Australii występują niebezpieczne warunki pogodowe - zauważa Reuters. Wcześniej w tym tygodniu w stanie Nowa Południowa Walia (NSW) zarejestrowano rzadko spotykane w tej części kontynentu tornado - dodaje agencja. 

RadioZET.pl/PAP/Instagram/Twitter