Zamknij

Kardynał Pell zostanie w więzieniu. Został skazany za pedofilię

21.08.2019 11:29
Australia. Kardynał George Pell zostanie w więzieniu. Został skazany za pedofilię
fot. PAP/EPA/JAMES ROSS

Sąd w australijskim stanie Wiktoria odrzucił w środę apelację złożoną przez kardynała George'a Pella. Hierarcha został skazany na 6 lat więzienia za pedofilię. Watykan oświadczył, że dostojnik zawsze twierdził, że jest niewinny.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sąd w australijskim stanie Wiktoria odrzucił w środę apelację złożoną przez kardynała Pella. W rezultacie utrzymał marcowy wyrok sześciu lat więzienia za czyny pedofilii sprzed ponad dwóch dekad. 78-letni dostojnik pozostanie w zakładzie karnym, w którym przebywa od pięciu miesięcy.

Kardynał Pell został skazany za czyny pedofilii wobec dwóch 13-letnich chórzystów, których miał dopuścić się w zakrystii w katedrze świętego Patryka w Melbourne w 1996 roku.

Zobacz także

Pierwszy skazany kardynał za pedofilię 

Akt oskarżenia sporządzono na podstawie zeznań jednej z ofiar; drugi mężczyzna zmarł przed kilkoma laty.

Od początku swej sprawy sądowej kardynał Pell - do niedawna jeden z najbliższych i najbardziej wpływowych współpracowników oraz doradców papieża Franciszka, były prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii - utrzymywał, że jest niewinny.

Na mocy wyroku z marca będzie mógł ubiegać się o przedterminowe zwolnienie w październiku 2022 roku, gdy będzie miał 81 lat.

To najwyższy dostojnik Kościoła skazany za pedofilię.

Zobacz także

Watykan przyjął karę dla kardynała

W oświadczeniu dla mediów dyrektor watykańskiego biura prasowego Matteo Bruni podkreślił: - Potwierdzając swój szacunek dla australijskiego wymiaru sprawiedliwości, jak oświadczono to 26 lutego po ogłoszeniu wyroku pierwszej instancji, Stolica Apostolska przyjmuje do wiadomości decyzję o oddaleniu apelacji kardynała George'a Pella.

- W oczekiwaniu na zapoznanie się z ewentualnymi dalszymi krokami postępowania sądowego Stolica Apostolska przypomina, że kardynał zawsze podkreślał swoją niewinność i że ma prawo odwoływać się do Sądu Najwyższego - dodał Matteo Bruni.

Zaznaczył następnie: - Przy tej okazji Stolica Apostolska wraz z Kościołem w Australii potwierdza swoją bliskość z ofiarami wykorzystywania seksualnego i zaangażowanie na rzecz tego, by za pośrednictwem właściwych władz kościelnych ścigać członków duchowieństwa, którzy są za nie odpowiedzialni.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP