Zamknij

Katastrofalny bilans pożarów w Australii. Od poniedziałku zginęło 8 osób

02.01.2020 10:32
australia
fot. SAEED KHAN /AFP/ East News

Od poniedziałku w australijskich stanach Nowa Południowa Walia i Wiktoria zginęło w pożarach lasów co najmniej osiem osób, a 18 jest zaginionych - poinformowały w czwartek władze. Rząd Nowej Południowej Walii nakazał turystom opuszczenie dużej części wybrzeża.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pożary lasów zniszczyły w tym tygodniu ponad 400 domów.

Władze nakazały opuszczenie kilku miast na południowo-wschodnim wybrzeżu, często odwiedzanym przez turystów w czasie trwającego właśnie w Australii sezonu urlopowego.

Zobacz także

Rząd Nowej Południowej Walii ogłosił, że od piątku będzie tam obowiązywał stan wyjątkowy. Dzięki temu władze będą miały możliwość m.in. przymusowego ewakuowania ludzi.

EN_01408806_0213
fot. SAEED KHAN/AFP/East News
EN_01408032_0347
fot. SAEED KHAN/AFP/East News
mid-epa08097346
fot. PAP
mid-epa08097374_2
fot. PAP
mid-epa08095535
fot. PAP

W drodze na południowe wybrzeże jest pięć wojskowych śmigłowców. Mają one wspierać strażaków i dostarczać m.in. wodę i paliwo. Będą też wykorzystywane do ewakuowania osób rannych, starszych i dzieci.

W czwartek do miejscowości Mallacoota, w której tysiące ludzi były od poniedziałku uwięzione na plaży, przypłynął należący do wojska okręt, który ma pomóc w ewakuacji. "Sądzimy, że jest tam ok. 3 tys. turystów i tysiąc mieszkańców. Nie wszyscy będą chcieli opuścić to miejsce, nie wszyscy mogą jednocześnie zmieścić się na okręcie" - powiedział premier stanu Wiktoria Daniel Andrews.

Zobacz także

Premier Australii Scott Morrison powiedział w czwartek, że pożary będą trwały "wiele, wiele miesięcy". "W przeciwieństwie do powodzi, po której woda opada, takie pożary trwają i będą trwały, aż spadnie porządny deszcz" - stwierdził.

Pożary w Australii. Ogień zniszczył ok. 4 mln ha buszu

W środę dziesiątki tysięcy turystów opuściły kurorty, do których zbliżają się pożary. Należące do wojska okręty i śmigłowce ewakuowały tysiące ludzi uwięzionych przez ogień.

Na zagrożonych terenach przed supermarketami i stacjami benzynowymi ustawiają się długie kolejki, z półek znikają podstawowe produkty, takie jak chleb i mleko - informuje Reuters. Ponad 50 tys. ludzi jest pozbawionych prądu, w części miast nie ma dostępu do wody pitnej.

Zobacz także

Meteorolodzy przewidują, że w sobotę temperatury wzdłuż południowego wybrzeża Australii przekroczą 40 stopni C.

Od października 2019 roku w pożarach lasów w Australii zginęło w sumie 17 osób. Ogień zniszczył ok. 4 mln ha buszu i ponad 1000 domów.

RadioZET.pl/ PAP