Zamknij

Lawiny w Austrii. Nie żyje 5 osób

Redakcja
07.01.2019 20:54
Lawiny w Austrii. Nie żyje 5 osób
fot. PAP/EPA

Pięć osób nie żyje po zejściu lawin w Austrii. To trzej narciarze i dwaj turyści na rakietach śnieżnych. Dwie osoby uznaje się za zaginione. Od kilku dni w Austrii intensywnie pada śnieg. Zagrożenie lawinowe jest bardzo duże. Z powodu śniegu nieprzejezdnych jest też wiele dróg, niektóre miejscowości są odcięte od świata.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dwoje narciarzy z Niemiec straciło życie w niedzielę po zejściu lawiny w Vorarlbergu, w Salzburgu lawina zabrała Słoweńca. Służby ratunkowe  od soboty poszukiwały też dwojga turystów, którzy wyszli na wycieczkę na rakietach śnieżnych. Ich ciała odnaleziono w poniedziałek.

Za zaginione uznaje się jeszcze dwie osoby.

Zobacz także

Jak informuje agencja prasowa APA, burze śnieżne w wielu wypadkach uniemożliwiają wykorzystanie śmigłowców do operacji poszukiwawczo-ratunkowych. Władze przestrzegają przed wyprawami narciarskimi oraz przed schodzeniem z dróg i zabezpieczonych szlaków.

W Styrii obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego w pięciostopniowej skali. Około 2 tys. ludzi jest tam odciętych od świata. W gminach Poelstal i Hohentauern z powodu obfitych opadów śniegu ogłoszono stan klęski żywiołowej.

Równie duże jest zagrożenie lawinowe w Tyrolu oraz w Alpach w Dolnej Austrii powyżej granicy lasu. Jeśli sprawdzą się prognozy przewidujące dalsze opady śniegi, władze Tyrolu nie wykluczają ogłoszenia najwyższego stopnia zagrożenia lawinowego i – także – stanu klęski żywiołowej.

Zobacz także

RadioZET.pl/AFP/PAP/JŚ