Zamknij

Amputowali pacjentowi zdrową nogę. "Tragiczna pomyłka"

21.05.2021 17:39

Lekarze amputowali niewłaściwą nogę 82-letniemu pacjentowi austriackiej kliniki we Freistadt. Pomyłkę zauważono dopiero dwa dni później. Szpital przeprosił za błąd, który nazwał „tragiczną pomyłką”.

Operacja, zdjęcie ilustracyjne
fot. Ton Koene / VWPics

W austriackiej klinice, we wtorek, u 82-latka cierpiącego na liczne schorzenia lekarze przeprowadzili zabieg amputacji prawej nogi. Okazało się, że przed operacją doszło do pomyłki i oznaczono markerem zdrową nogę, a nie tą, którą toczyła choroba.

Jak donosi austriacki portal Heute, mężczyzna nie zorientował się, że amputowano mu zdrową kończynę. 82-latek jest schorowany, ponadto cierpi na dolegliwości, które zaburzają mowę, przez co nie może swobodnie się komunikować. Pomyłkę zauważył dopiero dwa dni później jeden z pracowników szpitala, zmieniając pacjentowi opatrunek.

Austria. 82-latkowi amputowano zdrową nogę

„Jesteśmy głęboko zszokowani, że we wtorek, 18 maja, pomimo obowiązującego standardu zapewnienia odpowiedniej jakości, amputowano niewłaściwą nogę 82-latkowi” - czytamy w oświadczeniu kliniki.

Szef placówki Norbert Fritsch zapewnił, że w klinice zostanie wszczęte dochodzenie, aby wyjaśnić, jak mogło dojść do tak poważnego błędu. Fritsch przeprosił też publicznie za zaistniałą sytuację. Wyjaśnił, że doprowadził do niej „splot niefortunnych okoliczności”.

Klinika otoczyła pacjenta opieką psychologiczną. Niestety, nadal konieczna jest amputacja lewej nogi na wysokości połowy uda.

RadioZET.pl/Guradian.com