Zamknij

Polak skazany w Austrii. Okradał kościelne skarbonki

Redakcja
28.02.2018 16:58
Austria
fot. Pixabay

Polak, który w Austrii okradł z datków kościelne skarbonki na łączną sumę ponad 140 tys. euro, w środę został skazany przed sąd w Linzu na trzy lata pozbawienia wolności — poinformowała austriacka agencja prasowa APA. Wyrok jest prawomocny.

47-letni Polak złożył wyczerpujące zeznania, w których przyznał m.in., że łącznie 26 lat życia spędził dotąd za kratkami. W Polsce i Niemczech został skazany 18 razy za kradzieże, paserstwo i uszkodzenie ciała. W Austrii nie był wcześniej karany.

Na początku 2017 roku Polak po odbyciu kary więzienia za ciężkie uszkodzenie ciała z trwałymi skutkami został wydalony z Niemiec i przez miesiąc mieszkał w hotelu, gdzie poznał innego rodaka, który nauczył go okradania kościelnych skarbonek.

W kraju związkowym Górna Austria na północy kraju we współpracy ze swoim „nauczycielem” okradł w ten sposób kilkaset kościołów na ok. 100 tys. euro, z czego 70 proc. musiał oddać partnerowi. Po kłótni w sierpniu 2017 roku zaczął działać na własny rachunek i do zatrzymania przez policję na początku października ubiegłego roku ukradł kolejne 42 tys. euro.

W zakończonym w środę procesie Polaka jako okoliczność łagodzącą potraktowano jego wyczerpujące zeznania, ale za obciążające go uznano m.in. szybką recydywę, wysokość ukradzionej kwoty i popełnienie przez niego co najmniej dziewięciu podobnych przestępstw w przeszłości.

RadioZET.pl/PAP/MP