Zamknij

Awaria Facebooka i Messengera. DarkNet wystawił na sprzedaż dane 1,5 miliarda użytkowników

04.10.2021 22:55
Facebook
fot. Dinendra Haria / WENN/agefotostock/East News

Trwa globalna awaria Facebooka, Messengera, Instagrama i WhatsAppa. Jak podaje rosyjska agencja informacyjna TASS, dane ponad 1,5 miliarda użytkowników Facebooka zostały wystawione na sprzedaż w DarkNecie. 

Jak podaje portal privacyaffairs.com, pod koniec września użytkownik platformy hakerskiej ogłosił, że uzyskał dostęp do bazy danych ponad 1,5 miliarda użytkowników Facebooka. Teraz, jak pisze portal, baza została wystawiona na sprzedaż. Według nieoficjalnych informacji chodzi o nazwy użytkowników, adresy e-mail, numery telefonów i ich lokalizacje. Haker twierdzi, że zebrał dane o użytkownikach poprzez analizę i monitorowanie danych osobowych, które są w domenie publicznej.

''Nie ma to żadnego związku z globalną awarią Facebooka, do której doszło w poniedziałek 4 października 2021 roku'' – informuje Privacy Affairs. 

Globalna awaria Facebooka i Messengera. Nie działa też Instagram i WhatsApp

W poniedziałek nastąpiła poważna awaria Facebooka, Instagrama, WhatsAppa i Messengera, którą odczuwają miliony użytkowników mediów społecznościowych na całym świecie. Trudności z dostępem do serwisów zaobserwowano w USA, Meksyku, Francji, Rumunii, Norwegii, Gruzji, Grecji i wielu innych krajach. 

Zarząd Facebooka poinformował na Twitterze, że otrzymał zgłoszenie, iż niektórzy użytkownicy serwisów społecznościowych, produktów i aplikacji firmy mają trudności z dostępem do nich. ''Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem normalnego funkcjonowania stron i przepraszamy za wszelkie niedogodności'' – napisano. 

Przyczyna awarii Facebooka, Messengera, Instagrama i WhatsAppa nie jest na razie znana. Mark Zuckerberg stracił już siedem miliardów dolarów od momentu rozpoczęcia awarii Facebooka - wyliczył portal bloomberg.com. 

RadioZET.pl