Zamknij

Azerbejdżan: prezydent mianował swoją żonę na urząd wiceprezydenta

Redakcja
23.02.2017 12:39
Azerbejdżan: prezydent mianował swoją żonę na urząd wiceprezydenta
fot. Philippe Wojazer/East News

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Aliyev mianował na urząd wiceprezydenta swoją żonę. Nominacja jest pokłosiem decyzji podjętej w zeszłorocznym referendum, które wprowadziło tę funkcję do konstytucji. 

Komentatorzy mówią o początku prawdziwie rodzinnych rządów w Azerbejdżanie. Wynik zeszłorocznego referendum pozwolił na wprowadzenie do systemu politycznego urzędu wiceprezydenta z jego silną rolą i dużymi prerogatywami.

Mehriban Aliyeva – żona obecnej głowy państwa – jest pierwszą osobą na tym stanowisku. Została zaprzysiężona w czwartek. Bogaty w złoża ropy Azerbejdżan jest od tego momentu rządzony przez parę prezydencką.

52-letnia Aliyeva stała do tej pory na czele wpływowej fundacji Heydar Aliyev Foundation. Organizacja nosi imię jej teścia i jednocześnie byłego prezydenta Azerbejdżanu. Od 2005 roku była też członkinią Parlamentu z ramienia azerskiej partii rządzącej - Nowy Azerbejdżan (Yeni Azerbaijan).

Urodzona we wpływowej rodzinie Aliyeva jest przez niektórych widziana w roli sukcesorki swojego męża w roli prezydenta Azerbejdżanu.

Nominację żony na stanowisko wiceprezydenta ostro krytykuje azerska opozycja. Nazywa ten ruch cementowaniem władzy dynastycznej w kraju.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Isa Gambar - lider opozycyjnej Partii Ludowej (Musavat) - uważa, że decyzja prezydenta Ilhama Aliyeva „cofa Azerbejdżan do średniowiecza”.

RadioZET.pl/Al Jazeera/KM