Zamknij

B. prezydent skazany za zlecanie mordów: powrót do więzienia oznaczałby moją śmierć

Redakcja
05.10.2018 12:04
B. prezydent skazany za zlecanie mordów: powrót do więzienia oznaczałby moją śmierć
fot. AP

Były prezydent Peru, Alberto Fujimori, którego ułaskawienie przez poprzedniego prezydenta anulował w środę sąd, ostrzegł w czwartek, że powrót do więzienia oznaczałby jego śmierć. „Moje serce jest za słabe, by przechodzić przez to jeszcze raz” – oświadczył.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

80-letni Alberto Fujimori, którego ułaskawienie 23 grudnia przez prezydenta Pedro Pablo Kuczynskiego wywołało gwałtowne protesty w stolicy kraju Limie i oburzenie peruwiańskich mediów, przebywa od środy na leczeniu w prywatnej klinice. Znajduje się tam pod stałym nadzorem policji.

Zobacz także

Zgodnie z decyzją sądu wydaną w środę przez sędziego SN Hugona Nuneza, Fujimoro „miał być bezzwłocznie zatrzymany i przewieziony do aresztu w związku z zarzutami o łamanie praw człowieka w czasach, gdy sprawował władzę”. Na razie przechodzi rehabilitację – wskazuje Reuters.

W apelu wystosowanym w czwartek za pośrednictwem niezależnej stacji telewizyjnej Canal N Fujimori zwrócił się do p.o. prezydenta Martina Vizcara, sprawującego najwyższy urząd po rezygnacji Pedra Pabla Kuczynskiego w marcu br. oraz sędziów SN, by nie używali jego osoby „jako oręża politycznego”. „Brak mi sił, by się temu przeciwstawić” – wyznał.

Fujimori, który został w 2007 r. skazany na 25 lat więzienia za zlecanie mordów na swych przeciwnikach politycznych i łamanie praw człowieka, odsiadywał karę do grudnia ub.r., kiedy to urzędujący wówczas prezydent Pedro Pablo Kuczynski ułaskawił go ze względu na stan zdrowia.

Dla mediów decyzja o ułaskawieniu Fujimoriego była spłatą długu politycznego przez prawicowego prezydenta. W grudniu parlament Peru nie zgodził się na usunięcie z urzędu Kuczynskiego podejrzanego o niejasne związki z brazylijskim gigantem budowlanym, firmą Odebrecht, która korumpowała wielu polityków. Prezydent uniknął impeachmentu dzięki zaledwie ośmiu głosom deputowanych z Siły Ludowej, którą kieruje Keiko Fujimori, córka byłego prezydenta.

Zobacz także

Prezydent Kuczynski i jego współpracownicy zaprzeczali, że decyzja ta miała jakikolwiek związek z uniknięciem impeachmentu.

Ułaskawienie byłego prezydenta wywołało protesty. W centrum Limy w grudniu ub.r. protestowało ponad 5 tys. osób. Wśród demonstrujących było wielu krewnych osób zamordowanych z rozkazu Fujimoriego przez szwadrony śmierci tzw. Grupo Colina.

Fujimori jest postrzegany jako polityk wyjątkowo kontrowersyjny. Dla wielu Peruwiańczyków ten inżynier rolny to skorumpowany dyktator, inni uważają, że podczas rządów w latach 1990-2000 udało mu się przezwyciężyć kryzys gospodarczy i stłumić lewicową rebelię.

Adwokat Fujimoriego, Miguel Perez, poinformował agencję Reutera, że złożył w czwartek apelację oraz wniosek o zawieszenie kary więzienia ze względu na fatalny stan zdrowia jego klienta.

RadioZET.pl/PAP/BM