Zamknij

Pioruny uderzyły w gości udających się na wesele. Zginęło 17 osób

05.08.2021 11:48
17 osób zginęło od uderzenia piorunów w Bangladeszu
fot. AP/Associated Press/East News, ludzie wokół ofiar porażenia piorunem w Bangladeszu, 4.08.2021

Wskutek uderzenia piorunów zginęło 17 gości udających się na wesele w północno-zachodniej części Bangladeszu, a kolejne 14 osób, w tym pan młody, zostało rannych – podaje BBC. Bliscy pana młodego płynęli na wesele łodziami, w czasie burzy schronili się pod konstrukcją z blachy.

Tragedia podczas drogi na wesele wydarzyła się w środę w mieście Shibganj, położonym nad rzeką Karotoya. Według relacji świadków, w grupę weselników płynących na uroczystość łodziami uderzyło kilka piorunów.

BBC podaje, że do dramatu doszło, kiedy łódka z panem młodym i weselnikami dobiła do brzegu. Ludzie schronili się przed piorunami pod konstrukcją z blachy.

Bangladesz. Od uderzenia piorunów zginęło 17 osób. Płynęli na wesele

Zdaniem ekspertów, nasilona częstotliwość występowania piorunów to efekt deforestacji. Tereny pozbawione wysokich drzew przyciągają błyskawice. Ponadto weselnicy popełnili największy błąd, chroniąc się pod konstrukcją z blachy.

Oficer komisariatu policji w Shibganj, Farid Hossain, relacjonował: "Gdy zaczęło padać, goście schronili się pod blaszaną szopą na brzegu. Gdy uderzył piorun, na miejscu zginęło 17 osób. Wśród zabitych było 12 mężczyzn i 5 kobiet" – czytamy w serwisie Bangla Aajtak.

Co roku w Azji Południowej z powodu burz giną setki osób. W 2016 roku władze Bangladeszu określiły pioruny mianem naturalnej katastrofy po tym, jak ponad 200 osób zginęło z ich powodu w przeciągu jednego miesiąca, z czego 82 jednego dnia.

RadioZET.pl/PAP/ Bangla.aajtak.in/