Zamknij

Uczniowie blokują ulice. Mają dość samowoli kierowców

Redakcja
03.08.2018 09:24
Bangaldesz. Protesty uczniów przeciwko wypadkom drogowym
fot. PAP/EPA/MONIRUL ALAM

Dziesiątki tysięcy uczniów z Bangladeszu blokuje ulice stolicy kraju – Dhaki. Domagają się wprowadzenia nowych środków bezpieczeństwa na drogach. To piąty dzień ich protestu po niedzielnym wypadku drogowym, w którym zginęło dwoje nastolatków.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W niektórych częściach stolicy protestujący przejęli kontrolę nad ruchem drogowym. Sprawdzają dokumenty kierowców, tablice rejestracyjne pojazdów i umożliwiają przejazd służbom bezpieczeństwa na sygnale.

Demonstrujący, w większości nastolatkowie, wznoszą okrzyki „chcemy sprawiedliwości” i żądają od rządu podjęcia działań w celu zwiększenia bezpieczeństwa w transporcie. Dochodzi do przypadków demolowania pojazdów i starć z policją.

Zobacz także

– Nie chcemy żadnych pojazdów bez dokumentów na ulicach. Te niezdatne do jeżdżenia nie powinny otrzymywać pozwolenia. Nie chcemy też niepełnoletnich kierowców w transporcie publicznym – powiedział AFP jeden z protestujących.

W środę minister spraw wewnętrznych Bangladeszu Asaduzaman Chan zapowiedział, że władze rozpoczną kampanię społeczną mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i wezwał do zakończenia demonstracji. Rząd zdecydował się na zamknięcie tysięcy szkół – podaje portal brytyjskiego dziennika „The Guardian”.

Zobacz także

Protesty wybuchły po informacji, że dwoje nastolatków zginęło w niedzielę potrąconych przez autobus, który przekroczył dozwoloną prędkość. Wiadomość o wypadku szybko rozprzestrzeniła się w mediach społecznościowych, powodując gniew uczniów.

Szacuje się, że ponad 4 tys. pieszych zginęło w wypadkach drogowych w Bangladeszu w 2017 roku, co stanowi wzrost o 25 proc. w stosunku do 2016 roku. Jak pisze „The Guardian”, sektor transportu w Bangladeszu jest powszechnie postrzegany jako przesiąknięty korupcją i nieuregulowany prawnie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD