Zamknij

Bangladesz. Potężny wybuch gazu i pożar. 17 osób zginęło

05.09.2020 19:32
Bangladesz
fot. AP/Associated Press/East News

17 osób, w tym jedno dziecko, zginęło w wyniku wybuchu gazu i pożaru w meczecie koło stolicy Bangladeszu. Kilkadziesiąt osób zostało poważnie rannych.

Do eksplozji i pożaru doszło w piątek wieczorem, kiedy wierni kończyli modlitwy w meczecie Baitus Salat Jame w dystrykcie Narayanganj - powiedział szef lokalnej policji Zayedul Alam.

Bangladesz. Wybuch gazu i pożar w meczecie. Nie żyje 17 osób 

Na oddział oparzeń w szpitalu państwowym przyjęto co najmniej 37 osób z oparzeniami obejmującymi nawet 90 proc. powierzchni ciała. Liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, ponieważ wiele z rannych osób jest w stanie krytycznym - przekazali lekarze.

Widziałem dym buchający z meczetu po głośnej eksplozji, a ludzie krzyczeli. Niektórzy rzucali się na ulicę, próbując ugasić płomienie na swoich ciałach

- relacjonował świadek zdarzenia Mohammad Ratan.

Urzędnicy podejrzewają, że gaz zgromadził się w meczecie z powodu nieszczelności podziemnej instalacji. - Gaz nie mógł się ulotnić, ponieważ okna meczetu były zamknięte ze względu na klimatyzację - poinformował zastępca komendanta straży pożarnej i obrony cywilnej, Abdullah Al Arefin. Stacje telewizyjne podały, że po pierwszym wybuchu w meczecie eksplodowało jeszcze co najmniej sześć klimatyzatorów.

Zobacz także

O wadliwych instalacjach gazowych donoszą często bangladeskie media, a nieplanowane roboty drogowe prowadzą nierzadko do katastrof w kraju, który dąży do szybkiego rozwoju gospodarczego - zwraca uwagę agencja AP. Z kolei Reuters komentuje, że niejasne przepisy i słabe ich egzekwowanie są często przyczyną pożarów w domach i obiektach przemysłowych w Bangladeszu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP