Zamknij

Jest pozwolenie na budowę bazyliki… Sagrada Familia

Redakcja
22.02.2019 23:24
Jest pozwolenie na budowę bazyliki… Sagrada Familia
fot. shutterstock.com

Urząd Miejski w Barcelonie wydal pozwolenie na budowę bazyliki Sagrada Familia. „Dziś zrobiliśmy historyczny krok” – komentują władze stolicy Katalonii.

Mimo że świątynia wznoszona jest od 1882 roku, jej władze nigdy nie miały takiego dokumentu. Przegłosowana w piątek uchwała rady jest - jak podkreślono - “pozwoleniem na definitywne ukończenie” barcelońskiej świątyni.

Zgoda barcelońskiej rady oznacza zatwierdzenie przyjętego w październiku 2018 roku między ratuszem a władzami bazyliki Sagrada Familia porozumienia, na podstawie którego zgodziły się one na odprowadzanie na rzecz miasta części wpływów za bilety kupowane przez odwiedzających świątynię.

Zobacz także

Zgodnie z umową władze bazyliki w ciągu 10 lat przekażą na rzecz miasta kwotę 36 milionów euro. Trafi ona głównie na zasilenie budżetu komunikacji miejskiej w Barcelonie, a także na inwestycje służące poprawie infrastruktury w sąsiedztwie świątyni.

“Dziś zrobiliśmy historyczny krok, który pozwoli w przyszłości na wpływy zarówno dla Sagrada Familia, jak i dla naszego miasta” - powiedziała odpowiedzialna w barcelońskim ratuszu za urbanistykę Janet Sanz.

Kiedy Sagrada Familia zostanie ukończona?

Podczas piątkowej sesji rady miejskiej potwierdzono, że ostateczną datą ukończenia bazyliki będzie 2026 rok. To właśnie wtedy przypada setna rocznica śmierci Gaudiego, głównego architekta świątyni.

Co roku Sagradę Familię odwiedza około 4,5 miliona turystów z całego świata. Kolejne 20 milionów osób pojawia się w sąsiedztwie bazyliki, by podziwiać ją od zewnątrz.

Zobacz także

RadioZET.pl/elmundo.com/PAP/MK