Zamknij

Premier Szydło na szczycie UE ws. Brexitu

Redakcja
29.04.2017 16:53
Premier Szydło na szczycie UE ws. Brexitu
fot. PAP

Polska skutecznie wpisała do wytycznych Rady Europejskiej wszystkie swoje oczekiwania wobec negocjacji o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE – oświadczyła premier Beata Szydło po unijnym szczycie w Brukseli.

29 kwietnia 2017 przywódcy 27 państw członkowskich przyjęli wytyczne do negocjacji w sprawie Brexitu.

„Będziemy przyglądali się teraz, jak przebiega realizacja tych wytycznych przez Unię Europejską, która w naszym imieniu rozpocznie negocjacje. Muszą być one skrupulatnie wpisane do mandatu negocjacyjnego, którego projekt będzie niebawem ogłoszony przez KE" - podkreśliła.

„Polska bardzo jasno stawia sprawę, od momentu, kiedy okazało się, że Wielka Brytania opuści UE. Chcemy dobrych relacji bilateralnych z Wielką Brytanią i chcemy również, aby przyszłe relacje między Wielką Brytanią a UE były oparte na zasadzie partnerstwa i wzajemności. Ale aby tak się stało, negocjacje, które dzisiaj przyjętym mandatem uruchamiamy, muszą być przede wszystkim spełnieniem zawartych w nim postulatów" - powiedziała Szydło na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu.

Unia Europejska nie może zgodzić się na to, ażeby Wielka Brytania w jakikolwiek sposób nie wywiązała się ze zobowiązań finansowych, które podjęła jako członek Unii Europejskiej - powiedziała w sobotę na konferencji premier Beata Szydło.
„Polska jest tym z krajów, który mówił bardzo jasno, że najpierw musimy załatwić sprawę praw obywateli i sprawy finansowe" - podkreśliła premier.
Jak dodała, "dopiero wtedy możemy zacząć rozmawiać o tym drugim etapie, czyli o kolejnych kwestiach".
„Na pewno mogę potwierdzić, że z naszej strony będzie bardzo silne oczekiwanie tego, że Komisja Europejska wywiąże się z tych wytycznych, które dzisiaj zostały przed nimi postawione. W naszej ocenie Unia Europejska nie może zgodzić się na to, ażeby Wielka Brytania w jakikolwiek sposób nie wywiązała się ze zobowiązań finansowych, które podjęła jako członek Unii Europejskiej" - powiedziała Szydło.

Wielka Brytania rozpoczęła procedurę występowania z Unii 29 marca tego roku.

W szczycie nie brała udziału brytyjska premier Theresa May. 

RadioZET.pl/SI/PAP/md