Zamknij

"Będą przed kamerami rozstrzeliwać mieszkańców". Szokujące przekazy z rosyjskich mediów

19.05.2022 12:17
Rosyjskie prowokacje
fot. Metin Aktas/Anadolu Agency/Abacapress.com/East News (zdjęcie poglądowe)

Ministerstwo Obrony i rosyjskie media propagandowe szykują prowokacje w obwodzie donieckim, chcąc oskarżyć stronę ukraińską o zbrodnie na cywilach, podobnie jak to miało miejsce w Buczy - poinformował portal ukrinform.ua, powołując się na Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o szykowanych przez stronę ukraińską prowokacjach według „scenariusza buczańskiego” (czyli popełnieniu zbrodni wojennych na ludności cywilnej i zrzucaniu za to odpowiedzialności na przeciwnika), żeby zdyskredytować Ukrainę na arenie międzynarodowej.

"Prowokacje" te władze Ukrainy mają według rosyjskiej propagandy „szykować przy poparciu swych zachodnich kuratorów”. Oznacza to, że prawdziwe prowokacje szykują więc Rosjanie, którzy tym razem chcą to zrobić w bardziej "wyrafinowany" sposób.

Rosjanie przygotowują prowokacje w obwodzie donieckim

"Kremlowskie media donoszą, że operacja ta ma być przeprowadzona następująco: ukraińscy żołnierze zostaną przebrani w mundury armii rosyjskiej z białymi opaskami i będą przed kamerami »rozstrzeliwać« mieszkańców Kostiantyniwki - poinformował portal ukrinform.ua.

Oryginalnym źródłem informacji był natomiast wpis zamieszczony w mediach społecznościowych przez Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD) przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO).

Celem tej „wyprzedającej” informacji jest - w opinii CPD - próba stworzenia „informacyjnego alibi” i przygotowanie opinii publicznej w Rosji oraz na forum międzynarodowym do poinformowania o zbrodniach dokonanych na ludności cywilnej, których mają się dopuścić rosyjscy okupanci, a następnie zrzucenie winy za ich popełnienie na stronę ukraińską.

RadioZET.pl/PAP/Facebook

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo

C