Zamknij

Bez porozumienia ws. budżetu UE na 2019 rok. Będzie nowy projekt

Redakcja
20.11.2018 11:54
Bez porozumienia ws. budżetu UE na 2019 rok. Będzie nowy projekt
fot. A. ZIOLEK/East News

Nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie projektu budżetu UE na przyszły rok. Termin na jego wypracowanie minął o północy. Teraz KE będzie musiała przedstawić nowy projekt.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Negocjacje prowadzili przedstawiciele PE i państwa członkowskie w Radzie UE. Z informacji przekazanych przez biorących nich udział europosłów wynika, że rozmowy nie przyniosły postępu, bo unijne stolice nie zgodziły się na przesunięcie niewykorzystanych funduszy na badania na 2019 rok. PE chciał w ten sposób zapewnić większe środki na program Horyzont 2020.

W tej sytuacji, gdy nie udało się wypracować stanowiska w ramach tzw. procedury pojednawczej, Komisja Europejska będzie musiała przedstawić nową propozycję budżetową.

– Strony zgodziły się kontynuować dialog w nadchodzących tygodniach w celu osiągnięcia najlepszego możliwego budżetu, który spełni oczekiwania Europejczyków w 2019 r. – podkreślił w oświadczeniu szef komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego, francuski europoseł z frakcji liberalnej Jean Arthuis.

Szczegóły negocjacji

Państwa unijne jeszcze w ubiegłym miesiącu wyraziły swój sprzeciw wobec przyjętego przez PE projektu budżetu na 2019 r., wskazując na zbyt wysoki – ich zdaniem – poziom wydatków.

Europosłowie chcieli, by zobowiązania na przyszły rok wyniosły 166,34 mld euro, a płatności 149,3 mld euro. Tymczasem stanowisko krajów członkowskich (Rady UE), które zostało przyjęte 4 września, przewiduje zobowiązania na poziomie 164,1 mld euro i płatności na poziomie 148,2 mld euro. Zdaniem Rady UE propozycja PE o 1,1 mld euro przekracza możliwości w ramach unijnego budżetu na lata 2014-2020.

PE domagał się zwiększenia środków na program Erasmus+ o 362 miliony euro, a także dodatkowych 346,7 milionów euro na inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Eurodeputowani byli przeciwni „nieuzasadnionym cięciom w wysokości 794 mln euro” w wydatkach na pobudzanie wzrostu i tworzenie miejsc pracy. Ich zdaniem takie cięcia np. w przypadku programu Horyzont 2020 i programu „Łącząc Europę” (CEF) są sprzeczne z priorytetami UE. Parlament chciał też zwiększenia środków na „Horyzont 2020” o 65 mln euro i wydatków na walkę ze zmianami klimatu.

Zobacz także

Komisja Europejska zapowiedziała, że przedstawi nową propozycję budżetową pod koniec listopada. Po tym negocjacje zostaną wznowione, by wypracować porozumienie przed końcem roku.

RadioZET.pl/PAP/JŚ