Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Spotkanie prezydentów USA i Chin w przyszłym tygodniu

30.03.2017 19:15
xxx wiadomosci

Prezydenci USA i Chin, Donald Trump oraz Xi Jinping, spotkają się - po raz pierwszy - w przyszłym tygodniu na Florydzie - poinformował w czwartek Biały Dom. Trump w dniach 6-7 kwietnia będzie gościł Xi w swojej prywatnej rezydencji w Mar-a-Lago.

Trump Xi fot. Twitter/ + Notiacias Plus

6 kwietnia Donald Trump wraz z żoną Melanią podejmą kolacją Xi Jinpinga i pierwszą damę Chin Peng Liyuan. Zgodnie z oświadczeniem Białego Domu przywódcy "omówią będące przedmiotem wspólnego zainteresowania kwestie o zasięgu globalnym, regionalnym oraz dwustronne".

Agencja Reutera podkreśla, że spotkanie prezydentów Chin i USA to długo wyczekiwane wydarzenie w związku z napięciami między tymi państwami dotyczącymi m.in. Korei Północnej, spornego obszaru Morza Południowochińskiego, Tajwanu czy kwestii handlowych.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Rzecznik chińskiego MSZ Lu Kang podczas czwartkowego briefingu w Pekinie mówił, odnosząc się do planowanego spotkania prezydentów, że "rynek dyktuje, by interesy między dwoma państwami były ułożone tak, byś ty miał zawsze mnie, a ja zawsze ciebie".

W połowie marca sekretarz stanu USA Rex Tillerson w czasie wizyty w Pekinie mówił, że Trump przykłada "bardzo dużą wagę" do kontaktów z prezydentem Chin, by kształtować współpracę. Agencje zauważały wówczas, że serdeczny, jak się wydawało, ton Tillersona podczas wizyty w Chinach kontrastował z ostrymi wypowiedziami Trumpa z kampanii przed wyborami prezydenckimi na temat konkurencji ze strony Chin. 

RadioZET.pl/PAP/MP

Oceń