Zamknij

Belgia: Prokuratura potwierdziła, że sprawca ataku w Brukseli nie żyje

Redakcja
21.06.2017 06:45
Belgia: Prokuratura potwierdziła, że sprawca ataku w Brukseli nie żyje
fot. Twitter

Belgijski Prokurator Generalny Eric Van der Sypt potwierdził w nocy z wtorku na środę, że sprawca ataku bombowego na Dworcu Centralnym w Brukseli został "zneutralizowany" i nie żyje. Trwa sprawdzanie jego tożsamości. Dworzec jest wciąż otoczony przez policję.

Po północy na stacji doszło do kolejnego wybuchu -– pisze agencja AFP. Jak podało centrum monitoringu zagrożenia terrorystycznego w Brukseli, tym razem była to eksplozja kontrolowana. Ładunek wysadzili w powietrze saperzy. W ocenie Prokuratura Generalnego Belgii wybuch na Dworcu Centralnym w Brukseli należy zakwalifikować jako atak terrorystyczny. Eric Van der Sypt, który podczas konferencji prasowej zorganizowanej naprędce w pobliżu Dworca Centralnego powiedział, że sprawca został unieszkodliwiony i później potwierdził jego zgon, odmówił jednak komentarza w odniesieniu do relacji świadków, którzy utrzymywali, iż sprawca krzyczał po arabsku "Allahu Akbar" (Bóg jest wielki - przyp. red.).

Agencja AFP pisze, że po godz. 1 w nocy ciało zamachowca wciąż leżało na podłodze w hali dworcowej. Nie jest też jasne, czy zamachowiec posłużył się tzw. pasem szahida. Z wypowiedzi prokuratora Van der Sypta należałoby raczej wnioskować, że materiały wybuchowe znajdowały się w bagażach sprawcy -– pisze AFP. Prokuratura potwierdziła, że wybuch nie pociągnął za sobą żadnych ofiar wśród ludności.

RadioZET.pl/PAP/maal