Zamknij

Belgia. Tłum ludzi na imprezie w parku. Policja użyła armatek wodnych

01.05.2021 21:55
Belgia, policja pacyfikuje zgromadzenie w parku
fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Belgijska policja interweniowała w sobotę po południu w parku pod Brukselą, rozpraszając kilka tysięcy ludzi, którzy zgromadzili się na imprezie, wbrew obowiązującym obostrzeniom. Mundurowi użyli siły i armatek wodnych do rozpędzania tłumu.

Policja w Belgii po raz kolejny brutalnie rozpraszała tłum, który wbrew obowiązującym obostrzeniom zgromadził się w jednym z parków. Do wydarzenia doszło w parku Bois de la Cambre, niedaleko stołecznej Brukseli.

Jak podała agencja AFP, przed godziną 18 policja wydała nakaz opuszczenia parku z powodu "nieprzestrzegania przepisów sanitarnych". Wobec braku reakcji swobodnie gromadzących się ludzi, na miejsce przybyły furgonetki i kilka pojazdów wyposażonych w armatki wodne.

Belgia: Policja rozpraszała tłum armatkami wodnymi. Ludzie nie przestrzegali obostrzeń

Policja użyła armatek do rozpędzenia tłumu. Według AFP spotkanie rozpoczęło się w spokojnej atmosferze w słoneczny dzień. "Jesteśmy tutaj, aby bronić naszej wolności. Maski? Nie, już jej nie noszę, chcę być wolny" - powiedział 18-letni licealista. Młodzi ludzie stanowili większość uczestników zgromadzenia.

Napięcie zaczęło rosnąć wraz z pojawieniem się policyjnych furgonetek. Słychać było okrzyki: „Wolność, wolność!”. Nad parkiem pojawił się policyjny helikopter. Premier Belgii Alexander De Croo wezwał w piątek do rezygnacji z udziału w „imprezie” zorganizowanej za pośrednictwem sieci społecznościowych w Bois de la Cambre.

"Tego typu imprezy organizowane są przez niektórych w celu zdestabilizowania podejścia (do pandemii) w naszym kraju, które mimo wszystko było bardzo rozsądne i bardzo spokojne w porównaniu z innymi krajami" – powiedział szef rządu.

mid-epa09172313
fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
mid-epa09172564
fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
mid-epa09172565
fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

RadioZET.pl/PAP