Zamknij

Bernard Tapie nie żyje. Słynny biznesmen, polityk i aktor miał 78 lat

03.10.2021 13:35
Bernard Tapie
fot. BERTRAND GUAY/AFP/East News

Bernard Tapie, słynny francuski biznesmen, polityk i aktor, zmarł w wieku 78 lat. Od kilku lat chorował na raka żołądka. Premier Francji Jean Castex przekazał, że składa hołd pamięci zmarłego.

Bernard Tapie zmarł w niedzielę (3 października) rano w wieku 78 lat. Premier Francji pokreślił składając kondolencje rodzinie, że Tapie był zawsze "bojownikiem sprawy" i "człowiekiem niezwykle zaangażowanym", któremu w imieniu rządu pragnie "dziś złożyć hołd".

Bernard Tapie nie żyje - życiorys

Nazywany niekiedy "Zorrem przedsiębiorczości", Tapie specjalizował się w przejmowaniu upadających spółek. Był właścicielem m.in. Adidasa i klubu piłkarskiego Olympique Marsylia, który zakupił w 1983 roku. Przez krótki czas sprawował również funkcję ministra ds. miast w socjalistycznym rządzie Francois Mitteranda na początku lat 90. XX wieku. Zasiadał też w Zgromadzeniu Narodowym i w Parlamencie Europejskim.

W pamięci Francuzów Beranard Tapie pozostanie na zawsze symbolem pomyślnych gospodarczo dla Francji lat 80. W połowie lat 90. karierę Tapiego przerwały liczne skandale korupcyjne, w tym zarzuty o ustawianie wyników rozgrywek piłkarskich. Biznesmen został uznany winnym przestępstw finansowych i podatkowych, trafił na pięć miesięcy do więzienia, został też pozbawiony biernych praw wyborczych.

Dopiero w 2019 roku zakończył się proces w sprawie kontrowersyjnego arbitrażu rozstrzygającego jego spór z upadłym bankiem Credit Lyonnais w sprawie zakupu akcji Adidasa. Wyrok miał być wydany 9 lipca, ale posiedzenie sądu zostało odroczone ze względu na stan zdrowia Tapiego. Oskarżyciel wnioskował o pięć lat więzienia dla biznesmena.

Bernard Tapie był również znanym aktorem i moderatorem programów telewizyjnych. Rozpoznawalność i popularność zyskał m.in. dzięki programowi telewizyjnemu Ambitions, który prowadził w latach 1986–1987. 

RadioZET.pl/PAP