Zamknij

Nie żyje Bernie Madoff, twórca największej piramidy finansowej w historii

14.04.2021 16:23

Bernie Madoff nie żyje. Twórca największej piramidy finansowej w historii miał 82 lata. Jak podaje NBC News, Madoff zmarł w więzieniu. W 2009 roku został skazany na 150 lat więzienia za stworzenie piramidy finansowej znanej jako Piramida Madoffa, w której poszkodowanych zostało ok. 13,5 tys. indywidualnych inwestorów i organizacji.

Bernie Madoff nie żyje
fot. TIMOTHY A. CLARY /AFP /East News

Bernie Madoff nie żyje - informuje NBC News. Bernie Madoff zmarł w środę rano w więzieniu federalnym w stanie Północna Karolina. Według nieoficjalnych informacji, śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych. W 2020 roku prawnicy Madoffa wnioskowali o zwolnienie go z więzienia w związku z pogarszającym się stanem zdrowie, ale sąd nie przychylił się do wniosku. 

W 2009 roku Madoff został skazany na 150 lat więzienia za stworzenie piramidy finansowej znanej jako Piramida Madoffa, w której poszkodowanych zostało ok. 13,5 tys. indywidualnych inwestorów i organizacji. Ofiary oszustwa miały zainwestować w piramidę Madoffa ok. 17,5 mld dol., z których do tej pory udało się odzyskać ok. 13 mld dol.

Bernie Madoff nie żyje. Był twórcą największej piramidy finansowej w historii

Madoff został aresztowany 11 grudnia w 2008 roku przez FBI. Rok później zapadł wyrok: 150 lat więzienia. Była to maksymalna możliwa kara, oznaczająca de facto dożywotnie więzienie. Bernie Madoff przyznał się do oszustwa finansowego.

Przed ogłoszeniem wyroku w 2009 roku Madoff okazywał skruchę. Mówił, że popełnił "straszliwy błąd" i przepraszał swe ofiary, z których wiele obecnych było na sali sądowej, konstatując zarazem: "Wiem, że nic wam to nie pomoże". Mimo skruchy sędzia nie zastosował złagodzenia kary.

Madoff obiecywał inwestorom duże zyski. "Finansista" wynajmował dwupiętrowe biuro w Nowym Jorku, a zatrudnieni tam traderzy mieli uwiarygadniać całą działalność. Piramida działała w klasyczny sposób. Zysk dla inwestorów był realizowany przez zachęcanie innych osób do inwestowania. Jak podkreśla Business Insider, Madoff cieszył się dodatkowo dobrą reputacją na Wall Street, tworząc pozory finansowej elitarności.

RadioZET.pl/ NBC News/ Business Insider