Zamknij

Białoruś rozmieszcza wojska przy granicy z Polską. "Zapewnienie bezpieczeństwa"

PAP
11.05.2022 11:16
Żołnierze na Białorusi
fot. Russian Defense Ministry Press Service/Associated Press/East News (ilustracyjne)

Białoruś wysłała na granicę z Polską, Litwą i Ukrainą dodatkowe wojska. Poinformował o tym szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Białorusi generał Wiktar Hulewicz. Tłumaczył, że to reakcja na "zwiększenie sił NATO i ich sojuszników przy granicy z Białorusią".

Generał Wiktar Hulewicz tłumaczył: - W ramach drugiego etapu sprawdzianu sił szybkiego reagowania na zachodni i północno-zachodni kierunek operacyjny skierowano batalionowe grupy taktyczne. W celu ich wzmocnienia umieszczane tam są pododdziały obrony przeciwlotniczej, wojsk rakietowych i artylerii.

- W celu zapewnienia bezpieczeństwa na kierunku południowym na trzech kierunkach taktycznych rozmieszczono siły operacji specjalnych – powiedział generał o granicy z Ukrainą. Hulewicz tłumaczył przy tym, że jest to reakcja Mińska na zwiększenie sił „USA i ich sojuszników” przy granicy Białorusi, a także na „zgrupowanie utworzone na południu” przez Ukrainę.

Białoruś przemieszcza wojska na granicę z Polską i Ukrainą

Wcześniej minister obrony Białorusi Wiktar Chrenin oświadczył, że ruchy białoruskich wojsk to rozpoczęty we wtorek drugi etap sprawdzianu sił reagowania, który, jak utrzymuje Mińsk, jest „reakcją” na trwające od 1 maja manewry NATO. O rozpoczęciu niezapowiadanego sprawdzianu białoruskich sił reagowania poinformowano 4 maja.

Białoruskie ministerstwo obrony ogłosiło również rozpoczęcie formowania sił Obrony Terytorialnej w Kobryniu (obwód brzeski) i Lidzie (obwód grodzieński) na zachodzie kraju. Jak podano, odbywa się to w ramach „sprawdzianu organów dowodzenia Obroną Terytorialną”, a utworzone oddziały będą skierowane do „ochrony ważnych obiektów”.

Białoruś, z której terytorium startują rosyjskie bombowce i gdzie stacjonują wojska rosyjskie, oficjalnie nie przyłączyła się do wojny w Ukrainie. Przywódca kraju Aleksandr Łukaszenka zaprzecza, że w ogóle Białoruś jest zaangażowana w działania wojenne. 

RadioZET.pl/PAP

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

C