Zamknij

Białoruś rozpoczęła nagłe ćwiczenia wojskowe. "Jednostki kierowane są na granicę"

04.05.2022 07:57
Alaksandr Łukaszenka
fot. BelTA/Associated Press/East News

Siły zbrojne Białorusi rozpoczęły nagłe ćwiczenia, aby sprawdzić swoją gotowość bojową - podał Reuters. Ukraińskie władze przekazały, że białoruskie jednostki rakietowe zostały skierowane w pobliże granicy.

Siły zbrojne Białorusi rozpoczęły w środę nagłe, zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia, aby sprawdzić swoją gotowość bojową - przekazał Reuters. "Zaplanowano sprawdzenie gotowości bojowej. W ćwiczeniach weźmie udział wiele pojazdów wojskowych, które mogą spowolnić ruch na drogach publicznych" - podało białoruskie ministerstwo obrony w oświadczeniu.

Białoruś rozpoczęła nagłe ćwiczenia wojskowe

W kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę ministerstwo stwierdziło, że "ćwiczenia nie stanowią zagrożenia dla sąsiadów ani ogólnie dla społeczności europejskiej". Ukraińskie władze ostrzegły, że jednostki rakietowe Białorusi kierowane są w stronę granicy. 

Białoruś jest bliskim sojusznikiem Rosji. W lutym, gdy wojska Władimira Putina rozpoczęły inwazję na Ukrainę, ataki były wyprowadzane m.in. z terytorium Białorusi. Wobec wsparcia inwazji przez reżim Alaksandra Łukaszenki, państwa UE i Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Białoruś.

WOJNA W UKRAINIE - RELACJA NA ŻYWO:

C