Zamknij

Szefowie MSZ krajów UE porozmawiają ws. Białorusi. W piątek wideokonferencja

12.08.2020 14:25
Protesty na Białorusi
fot. PAP/EPA/STR

Białoruś tematem wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w piątek - podało Polskiej Agencji Prasowej źródło unijne. O zorganizowanie Rady UE ds. zagranicznych w sprawie sytuacji w tym kraju zabiegała m.in. Polska.

Białoruś pod znakiem protestów i brutalnych ataków milicji na demonstrujących obywateli. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na temat sytuacji na w tym kraju. Z kolei minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiał z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem. Nad zorganizowaniem rozmów ministrów spraw zagranicznych pracowali też polscy dyplomaci w Brukseli.

Zobacz także

Polska zabiega również o zorganizowanie nadzwyczajnego szczytu UE ws. Białorusi. W tej sprawie trwają rozmowy między państwami członkowskimi. Szef Rady Europejskiej Charles Michel przekazał polskim władzom, że temat Białorusi pojawi się na wrześniowym szczycie unijnym w Brukseli.

Zobacz także

Białoruś tematem wideokonferencji szefów MSZ z krajów UE

"Kilka państw członkowskich naciskało na zwołanie Rady UE ds. zagranicznych i udało się przekonać pozostałe. Kwestia zorganizowania nadzwyczajnego szczytu UE ciągle jest na stole i jest poważanie rozważana. Nikt nie lekceważy tego, co dzieje się na Białorusi" - powiedział w środę jeden z unijnych dyplomatów.

Zobacz także

Z informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że kwestia sytuacji na Białorusi pojawi się także na sierpniowym, nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Berlinie (Radzie UE ds. zagranicznych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP

C