Zamknij

Białoruś zakręca Polsce kurek z ropą. Chodzi o rurociąg Przyjaźń

09.06.2021 13:41
Baza magazynowa ropy
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Białoruski operator rurociągu Przyjaźń Homeltransnafta od południa 9 czerwca wstrzymuje na cztery doby tłoczenie ropy w kierunku Polski. Powodem są prace na białoruskim odcinku rurociągu - przekazał rosyjski operator Transnieft. Natomiast polski operator ropociągów PERN zapewnia, że został o tym poinformowany z wyprzedzeniem.

Białoruś wstrzymuje transport ropy do Polski na cztery dni. - Od godz. 12.00 w dniu dzisiejszym, Homeltransnafta wstrzymuje transport na 96 godzin w kierunku Adamowo-Zastawy w celu przeprowadzenia zaplanowanych prac na białoruskim odcinku rurociągu Przyjaźń - powiedział dziennikarzom rzecznik Transnieftu Igor Diomin.

Białoruś wstrzymuje tłoczenie ropy do Polski

8 maja pojawiły się doniesienia, że Transnieft skoryguje grafik dostaw rurociągiem Przyjaźń z powodu problemów w przepompowni Budkowice na Słowacji. Koncern oświadczył, że problemy techniczne jednego z odbiorców surowca spowodowały spadek dostaw przez Budkowice, który ma się utrzymać przez dwie doby.

- Wstrzymanie tłoczeń ropy z Białorusi jest zgodne z przekazanym przez Transnieft miesięcznym harmonogramem do PERN i do klientów w Polsce i Niemczech - poinformowała w środę rzeczniczka PERN Katarzyna Krasińska. Dodała, że przerwy technologiczne w dostawach ze wschodu trwające 1-3 dni są rutynowe. - Występują praktycznie w każdym miesiącu, o czym PERN jest informowany w ramach miesięcznych planów dostaw. W podobnym trybie PERN uzgadnia ze swoimi klientami ewentualne ograniczenia w dostawach z uwagi na planowane prace na własnej infrastrukturze - zaznaczyła Krasińska.

Polska spółka zapewniła też, że operacje w systemie PERN są realizowane na bieżąco z zapasów handlowych zgromadzonych przez klientów oraz dostaw morskich. Ponowne wznowienie tłoczeń zaplanowane jest 12 czerwca.

RadioZET.pl/PAP/Energetyka24.com