Zamknij

Pratasiewicz rozmawiał z prawniczką. "Jest wesoły, pozytywnie nastawiony"

28.05.2021 11:50
Raman Pratasiewicz
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Raman Pratasiewicz, białoruski dziennikarz i opozycjonista, który został zatrzymany w Mińsku po przymusowym lądowaniu samolotu Ryanair, po raz pierwszy spotkał się z prawniczką. - Nie ma zagrożenia dla jego życia i zdrowia - oświadczyła Inesa Ałenskaja.

Raman Pratasiewicz przebywa w mińskim areszcie. Cztery dni po zatrzymaniu białoruski opozycjonista w końcu widział się z prawniczką. Adwokatka Pratasiewicza przekazała, że jej klient "jest wesoły, pozytywnie nastawiony i że wszystko u niego w porządku" - wynika z relacji Radia Swoboda. 

Adwokatka Ramana Pratasiewicza: Nie ma czym się martwić

Obrończyni zatrzymanego na Białorusi aktywisty zaznaczyła, że rozmawiała z Pratasiewiczem tyle czasu, ile to było konieczne i podkreśliła, że "nie ma zagrożenia dla jego życia i zdrowia". - Nie ma czym się martwić - dodała Ałenskaja w rozmowie z Radiem Swoboda.

Wciąż nie wiadomo jednak, w którym areszcie przebywa opozycjonista i jaki jest jego status. Ałenskaja nie mogła tego ujawnić, ze względu na "podpisanie zobowiązania o zachowaniu poufności".

W niedzielę 23 maja samolot irlandzkich linii Ryanair lecący z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w stolicy Białorusi na skutek nieprawdziwej informacji o ładunku wybuchowym na pokładzie. Na lotnisku w Mińsku białoruskie władze zatrzymały opozycyjnego aktywistę, dziennikarza i blogera Ramana Pratasiewicza oraz jego partnerkę, obywatelkę Federacji Rosyjskiej, Sofię Sapiegę.  23-latka usłyszała zarzuty organizacji zamieszek oraz organizacji grupowych działań, które miały być sprzeczne z żądaniami przedstawicieli władzy. Została aresztowana na 2 miesiące. Obecnie przebywa w areszcie KGB w Mińsku.

Rodzice dziennikarza Ramana Pratasiewicza zaapelowali na czwartkowym briefingu w Warszawie do liderów krajów Unii Europejskiej i USA o pomoc w uwolnieniu ich syna, aresztowanego przez reżim Aleksandra Łukaszenki. - Błagam was, pomóżcie mi uwolnić mojego syna - mówiła matka zatrzymanego. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Obejrzyj "Uchodi" - poruszający dokument o Białorusinach autorstwa Tomasza Chacińskiego i reportera Radia ZET Miłosza Gocłowskiego:

RadioZET.pl/tvn24.pl/Radio Swoboda/PAP