Zamknij

Litwini boją się katastrofy atomowej. Rozdadzą mieszkańcom 4 mln tabletek jodu

11.05.2020 15:51
elektrownia jądrowa w Ostrowcu
fot. Claudia Thaler/AFP/East News

Litwa kupiła 4 mln tabletek z jodem przeciwdziałających napromieniowaniu tarczycy na wypadek awarii w białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu. Mają one zostać rozdane mieszkańcom kraju jeszcze w tym roku przed uruchomieniem obiektu. Tymczasem minister energetyki Litwy przypomniał, że wciąż nie podpisano porozumienia o wczesnym ostrzeganiu przed katastrofą.

"Powinniśmy zachować czujność i gotowość do reagowania, zwłaszcza, gdy chodzi o ochronę naszych mieszkańców" - podkreślał minister zdrowia Aurelijus Veryga w specjalnym komunikacie resortu wydanym 6 maja.

Tabletki jodku potasu, blokujące gromadzenie się radioaktywnego jodu w tarczycy, zmniejszają ryzyko zachorowań na raka tarczycy. Zostaną one przede wszystkim udostępnione osobom, które mieszkają w promieniu 30 kilometrów od elektrowni jądrowej, zbudowanej tuż przy granicy z Litwą. Mieszkańcy otrzymają je bezpośrednio przed uruchomieniem centrali atomowej w Ostrowcu, co ma nastąpić jeszcze w tym roku. 

Zobacz także

Litwa szykuje się na otwarcie elektrowni jądrowej na Białorusi. "Wciąż nie podpisano porozumienia"

Białoruskie ministerstwo energetyki poinformowało w ubiegłą środę, że do powstającej elektrowni dostarczono już pierwszy ładunek paliwa jądrowego. Zaniepokojone tym władze Litwy wezwały Mińsk, by nie dokonywać załadunku paliwa, zanim nie zostaną wdrożone wszystkie zalecenia międzynarodowych ekspertów dotyczące bezpieczeństwa nowo powstałej siłowni jądrowej.

W poniedziałek minister energetyki Litwy przypomniał, że władze Białorusi wciąż nie podpisały z Litwą porozumienia o wczesnym ostrzeganiu przed katastrofą jądrową.

Białoruś nie podpisała jeszcze dwustronnego porozumienia w sprawie wczesnego ostrzegania przed katastrofą atomową. Takiej sytuacji nie można tolerować, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo państwa i ludzi

- cytuje stanowisko Zygimantasa Vaiciunasa tvn24.pl.

Zobacz także

Elektrownia atomowa w Ostrowcu, zlokalizowana 50 km od Wilna, składa się z dwóch rosyjskich bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2,4 tys. megawatów. Źródłem zaopatrzenia w wodę do systemów chłodzenia będzie rzeka Wilia płynąca w kierunku litewskiej stolicy. Eksploatacja pierwszego bloku ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Litwa od lat protestuje przeciwko budowie siłowni jądrowej w Ostrowcu. Alarmuje, że powstający obiekt jest niebezpieczny, zagraża bezpieczeństwu narodowemu, środowisku naturalnemu i mieszkańcom Litwy.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/tvn24.pl/Facebook