Zamknij

Marsz kobiet w Mińsku. OMON wyłapuje uczestniczki, aresztowana weteranka

19.09.2020 18:25
Marsz Kobiet w Mińsku
fot. PAP/EPA/STR

Pogrom uczestniczek sobotniego Marszu Kobiet na Białorusi w Mińsku. Funkcjonariusze OMON i zamaskowani osobnicy wyłapują z tłumu protestujące Białorusinki. Do więźniarki zabrano również 73-letnią, białoruską weterankę opozycji.

Białoruś. W Mińsku funkcjonariusze sił specjalnych milicji OMON i zamaskowani osobnicy w kombinezonach bez oznak rozpoznawczych przystąpili do zatrzymywania uczestniczek pokojowego marszu kobiet.

Zobacz także

Do więźniarki, jak informują media niezależne, zabrano także 73-letnią weterankę białoruskiej opozycji Ninę Bahińską. Świat obiegły zdjęcia i nagrania z momentu aresztowania opozycjonistki. W sieci pojawił się również materiał wideo, na którym widać, w jak brutalny sposób milicja rozprawia się z protestującymi kobietami. Na nagraniu jeden z funkcjonariuszy brutalnie "rzuca" kobietę wprost do więźniarki.

Nasza Niwa, oceniająca liczebność protestu na około 2 tys. uczestniczek, publikuje zdjęcia, na których widać, jak nieoznakowani ludzie w kombinezonach najpierw otaczają kobiety przy centrum handlowym Ajsberg, a potem rozpoczynają wyciągać z tłumu pojedyncze osoby. Portal TUT.by informuje o "masowych zatrzymaniach".

OMON brutalnie wyłapuje kobiety podczas marszu w Mińsku

Zobacz także

Sobotni marsz kobiet stał się już tradycyjnym wydarzeniem, odkąd na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich 9 sierpnia. Oficjalnie zwyciężył w nich Alaksandr Łukaszenka, zdobywając 80,1 proc. głosów.

Kobiety, które niosły m.in. biało-czerwono-białe flagi, parasolki i balony w tych barwach oraz plakaty, domagały się m.in. dymisji Łukaszenki, uwolnienia więźniów politycznych i zaprzestania przemocy.

Zobacz także

W ubiegłym tygodniu podczas sobotnich protestów zatrzymano w Mińsku ok. 100 osób – taką informację podało MSW. Dzień później podczas manifestacji w stolicy zatrzymano ponad 500 osób, a w całym kraju – 774.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP