Zamknij

Rosyjskie samoloty bojowe już na Białorusi. Są 150 km od Polski

08.09.2021 19:18

Samoloty wielozadaniowe Su-30SM pojawiły się w rosyjsko-białoruskiej bazie szkoleniowej w Baranowiczach (ok. 150 km od granicy z Polską). Maszyny mają patrolować okolice granic Rosji i Białorusi. W piątek rozpoczną się ćwiczenia wojskowe Zapad-21, które mają być największe od 30 lat w tej części Europy.

Su-30SM
fot. Vladimir Astapkovich/SPUTNIK Russia/East News (ilustracyjne)

Białoruś i Rosja w marcu tego roku zdecydowały o powołaniu wspólnego centrum bojowego. Jak podał rosyjski resort obrony, w tym celu do Baranowiczów przybyły "samoloty Su-30SM Sił powietrzno-kosmicznych Federacji Rosyjskiej”.

„Lotnicy będą odbywać wspólny dyżur bojowy w ramach ochrony granic powietrznych państwa związkowego (Białorusi i Rosji)” – podano w komunikacie.

Rosyjskie Su-30SM na Białorusi. Za kilka dni początek Zapad 21

28 sierpnia poinformowano, że do Grodna przybyły oddziały rosyjskich wojsk rakietowych. „W celu utworzenia wspólnego centrum szkolenia sił lotniczych i wojsk obrony powietrznej Białorusi i Rosji do Grodna przybyły oddziały rosyjskich wojsk rakietowych” – podał rosyjski resort obrony w komunikacie w Telegramie.

Ministerstwo obrony podawało, że powstać mają trzy centra szkoleniowe, w tym jedno na terenie Białorusi, a dwa – w Rosji. Na Białorusi odbywać się będzie przygotowanie pilotów myśliwców oraz obsługi systemów obrony powietrznej.

„Na bazie tego (białoruskiego – przyp. red.) ośrodka będą przygotowywane załogi samolotów Su-30SM, prowadzone będzie szkolenie białoruskich specjalistów obsługi systemów rakietowych, w które wyposażone są siły zbrojne Rosji, a także wspólne wykonywanie zadań bojowych” – informował resort. 

W dniach 10-16 września zaplanowane są ćwiczenia wojskowe Zapad 21. Weźmie w nich udział 200 tys. żołnierzy. Ćwiczenia odbędą się na zachodzie Rosji i na poligonach Białorusi w pobliżu granicy z Polską. Między innymi z powodu tych manewrów Polska wprowadziła stan wyjątkowy na 30 dni w pasie przy granicy z Białorusią. 

loader

RadioZET.pl/PAP