Zamknij

Wybory na Białorusi. Są wstępne wyniki podane przez CKW

10.08.2020 08:51
Alaksandr Łukaszenka
fot. PAP/EPA

Alaksandr Łukaszenka wygrywa wybory na Białorusi. Wstępne wyniki dają urzędującemu prezydentowi 80,2 proc, głosów. Jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska otrzymała 9,9 proc. głosów - poinformowała Centralna Komisja Wyborcza.

Wybory prezydenckie na Białorusi odbyły się w niedzielę 9 sierpnia. Po zakończeniu głosowania i opublikowaniu wyników z oficjalnych sondaży exit poll doszło do starć protestujących z milicją. Białorusi wyszli na ulice w Mińsku, Witebsku, Grodnie i innych miastach. 

Według informacji obrońców praw człowieka jedna osoba zginęła po tym, jak w tłum ludzi wjechał pojazd sił milicyjnych. Przyczyną śmierci była rana głowy. Trzy osoby doznały poważnych obrażeń - powiedział prawnik Walancin Stefanowicz z organizacji Wiasna, działającej w Mińsku.

Co najmniej 120 osób jest zatrzymanych, ale to są dane wstępne

 - dodał Stefanowicz. Centrum Wiasna ogłosiło w internecie listę osób zatrzymanych na terenie całej Białorusi, na której jest 140 nazwisk. Jednak zatrzymanych jest o wiele więcej - twierdzą obrońcy praw człowieka.

Alaksandr Łukaszenka wygrywa. Protesty i starcia z milicją 

Państwowy Komitet Śledczy Białorusi poinformował w poniedziałek, że wszczął sprawę karną dotyczącą masowych zamieszek i użycia przemocy wobec przedstawicieli władz.

Wielu z podejrzanych już zatrzymano, ludzie ci znajdowali się w stanie upojenia alkoholowego - oświadczył szef Komitetu Śledczego Iwan Naskiewicz. - Organy ochrony prawa podejmą wszelkie możliwe środki w celu obrony ustroju konstytucyjnego - ostrzegł.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP