Zamknij

Biden: zlikwidowaliśmy lidera Al-Kaidy. Był odpowiedzialny za zamachy na WTC

Jan Wysocki
02.08.2022 08:53

Zabijając lidera Al-Kaidy Ajmana al-Zawahirego w Kabulu, dotrzymaliśmy obietnicy złożonej po wyjściu z Afganistanu, że nadal będziemy w stanie chronić Amerykanów przed zagrożeniem terroryzmu - powiedziała we wtorek wiceprezydent Kamala Harris. Prezydent Biden zapowiedział, że nie pozwoli, by Afganistan stał się schroniskiem dla terrorystów. 

Joe Biden
fot. JIM WATSON/AFP/East News

"Kiedy prezydent USA zakończył naszą misję wojskową w Afganistanie, obiecał, że utrzymamy zdolność chronienia Amerykanów przed zagrożeniami terrorystycznymi. Dziś, po zabiciu lidera Al-Kaidy Ajmana al-Zawahirego, jest jasne, że spełniamy to zobowiązanie" - napisała na Twitterze wiceprezydent Kamala Harris. 

Odniosła się w ten sposób do krytyki części ekspertów mówiących, że po wyjściu wojsk USA z Afganistanu zwalczanie terroryzmu będzie znacznie trudniejsze, a Al-Kaida będzie mogła się odrodzić. Na to samo zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu prezydent Joe Biden

Talibowie znali miejsce pobytu Ajmana al-Zawahirego

- Stany Zjednoczone nie pozwolą, by Afganistan kiedykolwiek znowu stał się bezpieczną przystanią dla terrorystów. (...) Moja administracja będzie nadal uważnie monitorowała i odpowiadała na zagrożenia Al-Kaidy, skądkolwiek będą pochodzić - zapowiedział. 

Według wysokiego rangą przedstawiciela administracji Bidena, który informował dziennikarzy o szczegółach uderzenia, rządzący Afganistanem talibowie mieli pełną świadomość, że Zawahiri przebywał w Kabulu, co stało w sprzeczności z porozumieniem z Dauhy z 2020 r. Talibowie mieli także starać się zatrzeć ślady po jego zabiciu. 

Jeden z architektów zamachów 11 września w stolicy Afganistanu był od miesięcy, zaś przygotowania do uderzenia trwały od maja. Według oficjela Biden naciskał na to, by nie ucierpiały osoby postronne. Do zamachu na terrorystę doszło w nocy z soboty na niedzielę. Dokonano go za pomocą dwóch rakiet Hellfire wystrzelonych z dronów.

RadioZET.pl/PAP