Zamknij

"Bitwa o Donbas się rozpoczęła". Zełenski wydał pilne oświadczenie

18.04.2022 22:56

Prezydent Ukrainy powiedział w poniedziałek wieczorem, że Rosja rozpoczęła nową, wielką ofensywę na wschodzie kraju. - Możemy teraz potwierdzić, że siły rosyjskie rozpoczęły bitwę o Donbas, do której od dawna się przygotowywały - powiedział Wołodymyr Zełenski w przemówieniu wideo.

Wołodymyr Zełenski
fot. HANDOUT/AFP/East News

Wołodymyr Zełenski powiedział, że „znaczna część całej armii rosyjskiej koncentruje się teraz na tej ofensywie”. - Niezależnie od tego, ile wojsk rosyjskich będzie tam kierowanych, będziemy walczyć. Będziemy się bronić. Będziemy to robić codziennie - zapewnił prezydent Ukrainy.

Rosjanie, po załamaniu się ich ofensywy na Kijów, od kilku tygodni przegrupowują się i wzmacniają siły zgromadzone we wschodniej Ukrainie. Kreml twierdzi, że chce „wyzwolić” region. Prorosyjscy separatystyczni bojownicy walczą w Donbasie od wielu lat z ukraińską armią. 

Zełenski: bitwa o Donbas się rozpoczęła

Prezydent Ukrainy zauważył, że na wschodzie i południu państwa ukraińskiego najeźdźcy ostatnio próbują zaatakować nieco bardziej racjonalnie niż wcześniej. Zełenski powiedział, że naciskają, szukając słabego miejsca w obronie kraju, aby uderzyć tam głównymi siłami.

ZOBACZ TAKŻE: Wojna na żywo - najnowsze informacje 

- Podobno rosyjscy generałowie, przyzwyczajeni do nie liczenia się ze stratami, stracili już tak wielu rosyjskich żołnierzy, że nawet oni muszą być bardziej ostrożni, bo nie mają już kim atakować. Nie liczcie jednak, że to im pomoże, to tylko kwestia czasu - kiedy całe terytorium naszego państwa zostanie wyzwolone - stwierdził Zełenski.

Prezydent wyraził wdzięczność wszystkim ukraińskim żołnierzom, wszystkim bohaterskim miastom, które trzymają się i bronią losu całego państwa, powstrzymując siły najeźdźców. „Rubiżne, Popasna, Zołote, Łysyczańsk, Siewierodonieck, Kramatorsk i wszystkie inne, które są z Ukrainą przez te wszystkie lata i na zawsze” – dodał prezydent. Oświadczenie prezydenta nastąpiło po kilku wystąpieniach wysokich rangą urzędników, którzy mówili, że rozpoczął się nowy etap wojny.

RadioZET.pl

WOJNA W UKRAINIE - RELACJA NA ŻYWO: