Zamknij

Niespotykana akcja Izraela. Ewakuowali z Syrii ratowników

Redakcja
22.07.2018 13:30
Bliski Wschód. Izrael ewakuował 800 członków Białych Hełmów
fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

Izraelskie wojsko ewakuowało z Syrii w nocy z soboty na niedzielę około 800 osób związanych z Białymi Hełmami, organizacją humanitarną działającą na terenach kontrolowanych przez syryjskich rebeliantów. Tymczasowo przyjęła ich Jordania. To pierwsza taka akcja państwa żydowskiego od czasu wybuchu wojny w sąsiedniej Syrii.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do operacji doszło w regionie Wzgórz Golan na pograniczu syryjsko-izraelskim. Izraelskie wojsko swoje działania nazywa "wyjątkowym gestem humanitaryzmu" i wskazuje, że członkom Białych Hełmów groziła śmierć.

Syryjczycy znajdują się obecnie w Jordanii. Władze tego państwa na prośbę Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Kanady zgodziły się przyznać członkom Białych Hełmów i ich rodzinom tymczasowy azyl przed przeniesieniem ich do państw Zachodu - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Ammanie.

Zobacz także

Od kilku tygodni trwa ofensywa syryjskich wojsk rządowych na rebeliantów na południowym zachodzie Syrii. Armia reżimu Baszara el-Asada kontroluje już większość terytoriów w tym regionie. W piątek rebelianci zaczęli opuszczać swoje pozycje w muhafazie (prowincji) Kunejtra, graniczącej z okupowanymi przez Izrael Wzgórzami Golan.

Operacje armii syryjskiej przeciwko rebeliantom na południu kraju są przeprowadzane przy zachowaniu przez Izrael neutralności. Jest to efekt ustaleń spotkania rosyjskiego prezydenta Władimira Putina z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu w Moskwie 11 maja oraz ostatniego spotkania Putina z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem w Helsinkach.

Zobacz także

Zgodnie z ustaleniami izraelsko-amerykańsko-rosyjskimi Moskwa obiecała, że nie dopuści oddziałów irańskich do granicy z Izraelem oraz będzie gwarantować przestrzeganie Porozumienia o Rozdziale Sił na Wzgórzach Golan z 1974 r. W zamian państwo żydowskie nie będzie atakował oddziałów syryjskich wchodzących do muhafazy (prowincji) Kunejtra.

Założona w 2013 roku organizacja Białe Hełmy zrzesza wolontariuszy-ratowników, którzy niosą pomoc w miejscach ataków i bombardowań podczas wojny w Syrii na terenach kontrolowanych przez rebeliantów. Pracę członków grupy pokazano w wyprodukowanym przez Netflixa filmie "Białe Hełmy", który w 2017 roku zdobył Oscara dla najlepszego dokumentu.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/AFP/PTD