Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Według Kremla izraelski atak w Syrii zagroził samolotom pasażerskim

26.12.2018 20:21
xxx wiadomosci

Zdaniem rosyjskiego resortu obrony, wtorkowe izraelskie ataki na cele syryjskie stanowiły bezpośrednie zagrożenie dla dwóch samolotów pasażerskich. Kreml podał, że chodzi o maszyny, które w czasie ataków lądowały w Damaszku i Bejrucie.

Bliski Wschód. Według Rosji izraelski atak w Syrii zagroził samolotom pasażerskim fot. SANA/Associated Press/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że syryjska obrona przeciwlotnicza zniszczyła 14 z 16 izraelskich pocisków wymierzonych w cele w pobliżu Damaszku.

Rzecznik rosyjskiego resortu obrony generał Igor Konaszenkow powiedział, że w nalocie na syryjskie obiekty brało udział sześć izraelskich F-16.

Izraelskie wojsko odmówiło komentarza w sprawie zarzutów strony rosyjskiej.

Jak informowały agencje, syryjska armia przeprowadziła we wtorek w pobliżu Damaszku przeciwlotniczą akcję przeciwko "wrogim celom". Dyrektor Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka (OSDH) Rami Abdel Rahman podkreślił, że chodziło o atak izraelskich samolotów.

Rahman stwierdził, że "celem izraelskiego ostrzału rakietowego z powietrza były magazyny broni, należące do Hezbollahu lub sił irańskich." Wyjaśnił, że magazyny te znajdują się w muhafazie Damaszek, gdzie izraelskie lotnictwo w przeszłości dokonywało już nalotów.

Powołując się na źródła militarne syryjskie media donosiły, że "obrona przeciwlotnicza odpowiedziała na pociski wystrzeliwane przez izraelskie samoloty wojskowe i była w stanie przechwycić większość z nich zanim dotarły do celu". Według mediów w wyniku nalotów rannych zostało trzech syryjskich żołnierzy.

Syryjska telewizja podała także, iż rakiety zostały wystrzelone przez izraelskie lotnictwo znad Libanu. Armia libańska potwierdziła, że izraelskie samoloty przelatywały nad terytorium tego kraju.

Izrael twierdzi natomiast, że bronił się przed syryjskimi pociskami, wystrzelonymi w kierunku jego terytorium.

RadioZET.pl/PAP/PTD

Oceń