Zamknij

Według Kremla izraelski atak w Syrii zagroził samolotom pasażerskim

Redakcja
26.12.2018 20:21
Bliski Wschód. Według Rosji izraelski atak w Syrii zagroził samolotom pasażerskim
fot. SANA/Associated Press/East News

Zdaniem rosyjskiego resortu obrony, wtorkowe izraelskie ataki na cele syryjskie stanowiły bezpośrednie zagrożenie dla dwóch samolotów pasażerskich. Kreml podał, że chodzi o maszyny, które w czasie ataków lądowały w Damaszku i Bejrucie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że syryjska obrona przeciwlotnicza zniszczyła 14 z 16 izraelskich pocisków wymierzonych w cele w pobliżu Damaszku.

Rzecznik rosyjskiego resortu obrony generał Igor Konaszenkow powiedział, że w nalocie na syryjskie obiekty brało udział sześć izraelskich F-16.

Izraelskie wojsko odmówiło komentarza w sprawie zarzutów strony rosyjskiej.

Zobacz także

Jak informowały agencje, syryjska armia przeprowadziła we wtorek w pobliżu Damaszku przeciwlotniczą akcję przeciwko "wrogim celom". Dyrektor Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka (OSDH) Rami Abdel Rahman podkreślił, że chodziło o atak izraelskich samolotów.

Rahman stwierdził, że "celem izraelskiego ostrzału rakietowego z powietrza były magazyny broni, należące do Hezbollahu lub sił irańskich." Wyjaśnił, że magazyny te znajdują się w muhafazie Damaszek, gdzie izraelskie lotnictwo w przeszłości dokonywało już nalotów.

Zobacz także

Powołując się na źródła militarne syryjskie media donosiły, że "obrona przeciwlotnicza odpowiedziała na pociski wystrzeliwane przez izraelskie samoloty wojskowe i była w stanie przechwycić większość z nich zanim dotarły do celu". Według mediów w wyniku nalotów rannych zostało trzech syryjskich żołnierzy.

Syryjska telewizja podała także, iż rakiety zostały wystrzelone przez izraelskie lotnictwo znad Libanu. Armia libańska potwierdziła, że izraelskie samoloty przelatywały nad terytorium tego kraju.

Izrael twierdzi natomiast, że bronił się przed syryjskimi pociskami, wystrzelonymi w kierunku jego terytorium.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD