Zamknij

Blokada majątku Putina i 350 rosyjskich oligarchów. Australia nakłada sankcje finansowe na Rosję

04.03.2022 14:07
Blokada majątku Putina i 350 rosyjskich oligarchów. Australia nakłada sankcje finansowe na Rosję
fot. AP/East News

W czwartek o nałożeniu sankcji na prywatne majątki rosyjskich oligarchów poinformowała Japonia. Dzisiaj w ślad za nią idzie Australia. Aktywa kilkuset najbogatszych Rosjan zostały zamrożone.

Wojna w Ukrainie mobilizuje kraje, które są przeciwne agresji Putina do blokowania majątków rosyjskich oligarchów. W czwartek premier Japonii Fumio Kishida poinformował o zamrożeniu aktywów miliarderów z Rosji, z Putinem na czele. Nałożono także zakaz transakcji z 49 rosyjskimi podmiotami.

Sankcje dla Rosji wprowadza także Australia. W odpowiedzi na atak zbrojny na Ukrainę w australijskich instytucjach finansowych zamrożono 45 mln dolarów australijskich (ok. 33 mln USD) rosyjskich funduszy.

Blokada rosyjskich majątków w Australii

Z informacji Associated Press wynika że, Australia obłożyła sankcjami ponad 350 Rosjan, w tym prezydenta Władimira Putina. Na liście sankcji znajduje się także 13 białoruskich podmiotów, zarówno instytucji, jak i osób, w tym minister obrony Wiktar Chrenin.

Natomiast agencja AP poinformowała, że minister spraw zagranicznych Australii Marise Payne odmówiła podania konkretnych danych osób bądź instytucji obciążonych sankcjami finansowymi.

Tymczasem Władimir Putin zmienia kodeks karny. Aż 15 lat więzienia będzie groziło mediom i obywatelom za mówienie o sankcjach dla Rosji.

RadioZET.pl/PAP/AP

Osoby, które mają chęć i możliwość udzielenia wsparcia Ukrainie mogą wziąć udział w zbiórce Radia ZET na rzecz ofiar wojny.

Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

C