Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Boeingi 737 MAX wrócą za 10 dni? Koncern zapowiada SZYBKIE zmiany

16.03.2019 12:14
xxx wiadomosci

Amerykański koncern lotniczy Boeing zapowiada, że zaktualizuje oprogramowanie we wszystkich samolotach typu 737 MAX maksymalnie za 10 dni. O decyzji Boeinga poinformował Reuters, powołując się na źródła zbliżone do producenta. Samoloty typu 737 MAX na całym świecie zostały  tymczasowo uziemione po ubiegłotygodniowej katastrofie w Etiopii.

Boeingi 737 MAX wrócą za 10 dni? Koncern zapowiada SZYBKIE zmiany fot. ---

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W niedzielnej katastrofie Boeinga 737 MAX 8 w Etiopii zginęło 157 osób. Kilka miesięcy wcześniej w październiku 2018 taki sam samolot linii Lion Air rozbił się w Indonezji. Wówczas zginęło 189 osób.

Amerykański producent podkreśla, że prace nad ulepszeniem oprogramowania komputerowego systemu stabilizacji i kontroli lotu rozpoczęły się już po październikowej katastrofie. Bo - jak podkreśla Reuters - do obu wypadków mógł przyczynić się ten sam wadliwy element oprogramowania.

Teraz jednak prace nad aktualizacją przyspieszyły. Po zaleceniach amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) ma ona zostać wprowadzona w ciągu najbliższych 10 dni w całej flocie Boeingów 737 MAX – podaje Reuters.

Koncern kilka dni temu podkreślał, że celem zmian jest to, by „bezpieczny samolot był jeszcze bezpieczniejszy”.

Boeing 737 MAX zawieszony

Po katastrofie w Etiopii uziemiono całą flotę samolotów 737 MAX. Na całym świecie Boeing dostarczył do tej pory ok. 370 maszyn 737 MAX 8 i 737 MAX 9 i ma złożone zamówienia na ok. 5000 kolejnych.

Tymczasem w piątek francuscy eksperci rozpoczęli analizę czarnych skrzynek rozbitego w niedzielę Boeinga.

Spróbują ostatecznie ustalić, czy przyczyna katastrofy była taka sama jak w przypadku tej w Indonezji.

Piątkowy „The New York Times” podawał, że kontrolerzy zauważyli przed niedzielnym gwałtowne zmiany wysokości lotu maszyny Ethiopian Airlines. Podobne problemy miał mieć pilot indonezyjskiego samolotu linii Lion Air.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

Oceń