Zamknij

Ładunek wybuchowy wysłany do Roberta de Niro. Przechwycono kolejne paczki

Redakcja
25.10.2018 14:41
Ładunek wybuchowy wysłany do Roberta de Niro. Przechwycono kolejne paczki
fot. Andrea Raffin/Shutterstock

Po serii paczek z urządzeniami wybuchowymi wysłanych w USA do krytyków prezydenta Donalda Trumpa w czwartek wcześnie rano podejrzana paczka trafiła do aktora Roberta de Niro mieszkającego na Manhattanie – informują amerykańskie media. Przechwycono też dwie kolejne paczki z ładunkami wybuchowymi, zaadresowane do byłego wiceprezydenta USA, Demokraty Joe Bidena.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dziennik „New York Post” pisze, że chodzi o paczkę „tego samego rodzaju”, co te, które wysłano m.in. do byłego prezydenta Baracka Obamy i byłej sekretarz stanu Hillary Clinton. De Niro wielokrotnie ostro krytykował Trumpa.

Zobacz także

Według telewizji NBC powołującej się na policję w mieszkaniu de Niro nie było nikogo, kiedy paczkę dostarczono. NBC odnotowuje, że w tym samym budynku, w którym mieszka aktor, znajduje się należąca do niego restauracja.

Agencja Associated Press informuje, że policyjni saperzy zabrali paczkę z domu na Manhattanie, i potwierdza, powołując się na swoje źródła, że była adresowana do de Niro.

Ładunki wybuchowe wysłano wcześniej do Sorosa, biur Obamy i Clinton oraz CNN

Pierwsza paczka zawierająca urządzenie wybuchowe została znaleziona w poniedziałek w skrzynce pocztowej domu miliardera George'a Sorosa pod Nowym Jorkiem. Ze względu na swoją aktywność polityczną, wspieranie polityków Partii Demokratycznej oraz działalność jego fundacji Open Society Soros bywa celem ataków środowisk prawicowych.

Zobacz także

We wtorek wieczorem przechwycono paczkę skierowaną do domu byłej sekretarz stanu w administracji Obamy i demokratycznej kandydatki na prezydenta w 2016 roku Hillary Clinton w stanie Nowy Jork, a w środę rano – przesyłkę przesłaną do domu Obamy w Waszyngtonie. Oba pakunki przechwycono podczas rutynowych kontroli.

Kolejna podejrzana paczka trafiła do siedziby CNN na Manhattanie. CNN podała, że była ona przeznaczona dla byłego dyrektora CIA Johna Brennana, który tego dnia miał pojawić się w stacji jako analityk. Siedzibę CNN ewakuowano.

Zobacz także

Jak podało FBI, paczka adresowana do byłego prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości za rządów Obamy, Erica Holdera, została zwrócona na podany na kopercie adres nadawcy, tj. do biura na Florydzie należącego do demokratycznej kongresmenki Debbie Wasserman Schultz – byłej przewodniczącej Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej, krytycznej wobec obecnego republikańskiego prezydenta USA Donalda Trumpa.

„Potencjalnie niszczycielskie urządzenia”

Dwie paczki zostały wysłane do demokratycznej kongresmenki Maxine Waters.

Zobacz także

W wydanym komunikacie FBI poinformowało, że paczki zawierały „potencjalnie niszczycielskie urządzenia” w kopertach z folią bąbelkową. Na każdej nadawca (lub nadawcy) umieścił wydrukowaną na komputerze naklejkę z adresem i sześć znaczków pocztowych.

Podejrzane przesyłki zostały wysłane na kilkanaście dni przed wyznaczonymi na 6 listopada wyborami do Kongresu, w okresie szczególnie nasilonych napięć politycznych między obozem Trumpa a wyborcami Demokratów.

Federalne Biuro Śledcze (FBI) wszczęło śledztwo w sprawie aktu terroryzmu.

Podejrzane paczki wysłane do Joe Bidena

W czwartek przechwycono również kolejną podejrzaną paczkę, zaadresowaną do adresowaną do byłego wiceprezydenta USA, Demokraty Joe Bidena - podaje AP, powołując się na własne źródła. Tak jak poprzednią przesyłkę, znaleziono ją w czwartek w placówce pocztowej w New Castle w stanie Delaware.

Zobacz także

Do zabrania poprzedniej paczki policja użyła robota. Według rozmówców AP zawarte w niej urządzenie wybuchowe jest zbudowane tak jak ładunki wysłane wcześniej do wpływowych Demokratów.

RadioZET/PAP/JZ