Zamknij

Boris Johnson: kim jest nowy premier Wielkiej Brytanii? [KOGO ZASTĄPI, BREXIT]

23.07.2019 13:00
Boris Johnson: kim jest polityk, który może zostać premierem Wielkiej Brytanii [KOGO ZASTĄPI, BREXIT]
fot. DANIEL LEAL-OLIVAS/AFP/East News

Boris Johnson, polityk Partii Konserwatywnej, zastąpił Theresę May na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii. U nas znajdziecie najważniejsze informacje o byłym brytyjskim ministrze. 

 Kim jest Boris Johnson, polityk i nowy premier Wielkiej Brytanii? W tym artykule przeczytacie o tym:

  • Kogo zastąpił Boris Johnson?
  • Jaki jest stosunek Borisa Johnsona do Brexitu?
  • Kogo Boris Johnson zastąpił na stanowisku MSZ w 2016 roku? 

Podamy też wiek, wzrost i informacje o rodzinie Borisa Johnsona. 

>> Szef brytyjskiego MSZ do Polaków: jesteście tu mile widziani

Boris Johnson premierem. Kogo zastąpił?

Boris Johnson, były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii,został nowym premierem Wielkiej Brytanii. Zastąpił na tym stanowisku Theresę May. Pozostałymi kandydatami na tę funkcję  byli: ex minister ds. brexitu Dominic Raab oraz obecny szef dyplomacji Jeremy Hunt. 

To nie pierwsze stanowisko w rządzie Wielkiej Brytanii, jakie zajmował do tej pory Boris Johnson. W 2016 roku został on bowiem  ministrem spraw zagranicznych. 

>> Waszczykowski i Johnson jadą do Kijowa. Będą wspierać Ukrainę

Boris Johnson: wiek, wzrost, rodzina

Boris Johnson urodził się 19 czerwca 1964 w Nowym Jorku. Ma 175 centymetrów wzrostu. Żoną Borisa Johnsona była Allegra Owen. Nowy premier Wielkiej Brytanii ma czwórkę dzieci:  Lara Lettice Johnson, Cassia Peaches Johnson, Theodore Apollo Johnson, Milo Arthur Johnson.

Boris Johnson: kim jest polityk, który został premierem Wielkiej Brytanii?

Boris Johnson z wykształcenia jest historykiem, choć popularność zawdzięcza swojej działalności w polityce. W latach 2008–2016  był burmistrzem Londynu, a od 2016 do 2018 roku pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych w gabinecie Theresy May.

Przed wyborem na burmistrza Londynu Boris Johnson był m.in. redaktorem The Spectator oraz The Daily Telegraph, od 2001 zasiadał w brytyjskiej Izbie Gmin. Był też ministrem szkolnictwa wyższego w konserwatywnym gabinecie cieni. W wyborach 1 maja 2008 pokonał kandydata Partii Pracy, dotychczasowego burmistrza Londynu, Kena Livingstone'a, i objął urząd 4 maja 2008. W 2015 Johnson ponownie został wybrany do Izby Gmin i wówczas ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję na urząd burmistrza Londynu. 

W lutym 2017 zrzekł się obywatelstwa USA. Boris Johnson jest członkiem Partii Konserwatywnej.

>> Wielka Brytania. Minister finansów o wizji brexitu bez porozumienia z UE: „Zgłoszę wotum nieufności wobec rządu”

Boris Johnson: Brexit

Boris Johnson to jeden z głównych zwolenników Brexitu wśród brytyjskich polityków. W kampanii przed referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, Boris Johnson agitował za Brexitem.

13 lipca 2016 został ministrem spraw zagranicznych w gabinecie Theresy May. Odpowiadał m.in. za negocjacje z UE dotyczące Brexitu. Wobec porażki negocjacji z UE, Boris Johnson  9 lipca 2018 podał się do dymisji.

>> Theresa May podała datę dymisji. Łzy na konferencji prasowej

>> „Elastyczne” wydłużenie brexitu? Donald Tusk ma nowy plan

RadioZET.pl/PZ