Zamknij

Boris Johnson w Kijowie. "Pokaz solidarności dla narodu ukraińskiego"

09.04.2022 16:40

W Kijowie z niezapowiedzianą wizytą pojawił się premier Wielkiej Brytanii. Boris Johnson w sobotę spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. To pierwsza wizyta premiera Zjednoczonego Królestwa w Kijowie od czasu wybuchu wojny z Rosją.  

Boris Johnson i Wołodmyr Zełenski
fot. Andrij Sybiha/Facebook

Od 45 dni Rosja kontynuuje inwazję na Ukrainę. Wojska Putina pod koniec marca wycofały się z pozycji w północnej części kraju m.in. okolic Kijowa, Czernihowa i Sum. Ukraińskie władze informują o zbrodniach wojennych popełnionych przez Rosjan na okupowanych terenach. 

W ostatnich dniach coraz częściej politycy zachodni wybierają się do Kijowa, aby osobiście porozmawiać z władzami Ukrainy. W sobotę do stolicy kraju przyjechał premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Johnson w Kijowie. Wcześniej obiecał więcej broni dla Ukraińców

"Dokładnie teraz wizyta Borisa Johnsona w Kijowie rozpoczęła się od spotkania w cztery oczy z prezydentem Zełenskim" - napisał wiceszef biura prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha na Facebooku. "Wielka Brytania to lider, jeśli chodzi o obronne wsparcie dla Ukrainy. Lider w antywojennej koalicji. Lider, jeśli chodzi o sankcje wobec rosyjskiego agresora" - dodał.

Krótki komentarz do wizyty Johnson wydało również Downing Street 10. Poinformowano, że premier Wielkiej Brytanii odwiedził Kijów w sobotę, aby porozmawiać twarzą w twarz z prezydentem Zełenskim w ramach „pokazu solidarności z narodem ukraińskim”. „Politycy omówią długofalowe wsparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy, a premier przedstawi nowy pakiet pomocy finansowej i wojskowej" - dodano.

- Wielka Brytania przekaże Ukrainie kolejną partię uzbrojenia o wartości 100 mln funtów - ogłosił w piątek Boris Johnson. W tym pociski przeciwlotnicze Starstreak, kolejne 800 wyrzutnie pocisków przeciwpancernych NLAW oraz precyzyjną amunicję krążącą, która może utrzymywać się w powietrzu aż do momentu skierowania jej na cel.

Zapytany później, czy Wielka Brytania byłaby skłonna wysłać czołgi na Ukrainę, premier Zjednoczonego Królestwa odparł: - W zasadzie jestem gotów rozważyć wszystko, jeśli chodzi o broń defensywną, aby pomóc Ukraińcom chronić siebie i swoich ludzi.

RadioZET.pl/PAP

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE