Zamknij

Zniszczono prawie 2000 szczepionek. Sprzątacz przez pomyłkę odłączył zamrażarkę

26.01.2021 07:25
Szczepionka Moderna
fot. Patrick T. Fallon/AFP/East News

Aż 1900 dawek szczepionki Moderna przechowywanych w jednym z punktów szczepień w amerykańskim Bostonie, trafiło do utylizacji. Wszystko dlatego, że osoba sprzątająca na terenie placówki omyłkowo odłączyła od prądu zamrażarkę, w której znajdował się preparat. 

Jak informuje NBC News, do zdarzenia doszło na terenie szpitala Massachusetts Veterans Affairs w dzielnicy Jamaica Plain Bostonie. W zeszłym wtorek odkryto, że szczepionki przeciw Covid-19 nie są przechowywane w odpowiednich temperaturach.

Okazało się, że zatrudniony tam sprzątacz przypadkowo odłączył od kontaktu wtyczkę zamrażarki, w której znajdowały się fiolki z preparatem. Placówka prowadzi właśnie śledztwo, które ma wyjaśnić, dlaczego nie zadziałał monitoring ani alarm - urządzenie mrożące było bowiem wyposażone w czujnik, który w tego typu sytuacjach powinien się uruchomić. 

Władze szpitala poinformowały jednocześnie, że do lecznicy trafiły kolejne dawki i że utrata niemal 2000 szczepionek nie zaburzy harmonogramu szczepień. Dziennikarze NBC News poprosili o komentarz w tej sprawie władze lokalne, które jednak nie wypowiedziały się w sprawie. 

RadioZET.pl/nbcnews.com