Zamknij

Watykan: nie wiemy, o której godzinie urodził się Jezus

11.12.2020 23:17
Watykan
fot. Grzegorz GALAZKA /East News

"Nie wiemy, o której godzinie urodził się Jezus w Betlejem" - ogłosiła w piątek Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji w komunikacie, który uznaje się za pośrednie nawiązanie do polemik we Włoszech na temat przyspieszenia pasterki z powodu godziny policyjnej.

Boże Narodzenie. Także watykańska pasterka pod przewodnictwem papieża Franciszka rozpocznie się w bazylice Świętego Piotra w Wigilię o 19.30, a więc dwie godziny wcześniej niż zwykle.

Podobne decyzje mają zapaść lub już zapadły w wielu włoskich diecezjach, co ma związek z obowiązywaniem godziny policyjnej od 22.00 do 5.00 z powodu pandemii koronawirusa. Są przeciwnicy przyspieszania tej mszy, którzy uważają to za odstępstwo od tradycji.

Watykan: Nie wiemy, o której godzinie urodził się Jezus w Betlejem

Watykańska Rada przypomniała, że jedyna wskazówka dotycząca pory narodzin Jezusa znajduje się w Ewangelii świętego Łukasza, który napisał, że "w tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą".

"Ewangelia mówi, że był wieczór i było ciemno" - dodano w nocie.

Zobacz także

Wyjaśniono w niej, że Kościół chcąc odtworzyć tę porę zdecydował, że msza ta odprawiana jest w nocy.

Zaznaczając, że Boże Narodzenie przeżywane jest w rodzinach, Rada podkreśliła, że te Święta "wielu rodzinom miną w smutku z powodu utraty bliskich, których w dramatyczny sposób zabrała pandemia, często także gwałtowny i nieludzki, bez możliwości bycia przy nich, by się z nimi pożegnać".

RadioZET.pl/ PAP